یادداشت؛

نگاه برجامی به اقتصاد در راند دوم دولت

باتوجه به اینکه دومین ماه متوالی تورم روند افزایشی داشته و احتمال دورقمی شدن آن نیز وجود دارد باید تدبیر جدی برای رشد اقتصادی حاصل از صادرات نفت (رشد اقتصادی نفتی) داشته باشد و مشخص شود که برای ساماندهی وضعیت اقتصادی دولت مجددا در راند دوم با نگاه برجامی با اقتصاد و معیشت مردم برخورد می کند یا اینکه واقعا بخش خصوصی و نیرو و ظرفیت داخلی را در راستای اقتصاد مقاومتی پیگیری می کند؟!

به گزارش طرقبه نیوز،  مسئولان دولتی در حالی بر ایجاد سالانه ۷۰۰ هزار شغل در رقابت های انتخاباتی تأکید داشتند که حتی بر اساس آمار ۳۵۰ هزار و به نقلی ۱۰۰ هزار شغل بوجود آمده است.

 

در دولت اول روحانی از ۹۱ تا ۹۵ ۴۲۷ هزار شغل ایجاد شده و ۷۰۰ هزار ضغل وعده داده شده تحقق نیافته که از مطالبات جدی مردم نیز هست.

 

آمار هم نشان دهنده این مطلب است که۵۷ درصد بیکاران در سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی، عدد یک میلیارد و هشتصد هزار نفری را شامل می‌شوند که با آمار ایجاد اشتغال ارائه شده تناقض جدی دارد.

 

البته ناگفته نماند شغل‌های اجاد ده مربوط به دولت در حوزه استخدامی های دولتی بوده نه در بخش خصوصی لذا اصلا در این بخش کاهش رشد نیز داشته‌ایم.

 

اولویت‌بندی و دسته بندی چالش‌های مهم اقتصادی را می توان از دو منظر مردمی وبخش های اقتصادی تقسیم کرد.

 

 

از لحاظ نگاه مردمی در دولت دوازدهم افزایش قدرت خرید مردم یکی از اولویت‌ها است که البته در کنار آن سیاست گذاری‌های دولتی در راستای ایجاد اشتغال و شکوفایی ظرفیت‌های داخلی برای این بحران حائز اهمیت است.

 

واقعا رکود و تعطیلی بخش عظیمی از کارخانه‌های قدیمی و ریشه دار مانند کارخانه «مشهدنخ» نیز از مهمترین چالش های مربوط به دسته بندی بخش اقتصادی محسوب می‌شود؛ حالا دیگر وضعیت هشدار آمیز مؤسسات بانکی و نظام مالی و رکود ایجاد شده در بخش مسکن نیز بماند برای فرصتی دیگر.

 

باتوجه به اینکه دومین ماه متوالی تورم روند افزایشی داشته و احتمال دورقمی شدن آن نیز وجود دارد باید تدبیر جدی برای رشد اقتصادی حاصل از صادرات نفت (رشد اقتصادی نفتی) داشته باشد و مشخص شود که برای ساماندهی وضعیت اقتصادی دولت مجددا در راند دوم با نگاه برجامی با اقتصاد و معیشت مردم برخورد می‌کند یا اینکه واقعا بخش خصوصی و نیرو و ظرفیت داخلی را در راستای اقتصاد مقاومتی پیگیری می‌کند؟!

 

خیلی از این وعده هایی از جمله معیشت ۱۰ میلیون فقیر تا سال ۹۹ به پنج برابر می رسد و وعده ۲۰ طرح ایجاد اشتغال و بسیاری دیگر از این برنامه‌ها به دلیل اجرایی نشدن در دولت قبل در این دوره نیز تکرار شده است.

 

هر چند مطرح کردن این وعده ها در ایام انتخابات مرهمی برای زخم‌های معیشت خانواده ها بوده اما در صورتی که عملیاتی شود مورد استقبال قرار خواهد گرفت نه زمانیکه وعده های بر زمین مانده روی هم تلمبار شود.

 

بر همین اساس لازم است باتوجه به ورود ۴٫۵ میلیون دانشجو به ورود بازارکار و بیکاری یک نفر از هر ۳ نفر، بار دیگر قوانین و برنامه های موجود و اجرا نشده، از سال‌های گذشته به جای ارائه طرح های دهن پر کن نیز برای جلوگیری از صرف هزینه‌های بی مورد دیگر مورد بررسی و بازنگر ی قرار گیرد.

 

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *