گزارش؛

کم توجهی به معضل مناسب سازی محیط برای معلولان طرقبه شاندیز

اگرچه ممکن است هیچ‌گاه افراد سالم قادر به درک وضعیت یک فرد کم توان نباشند اما قرار گرفتن در موقعیت معلولان تا حدود زیادی می‌تواند حس مشترکی را ایجاد کند و لذا براساس قانون، مسئولان موظف به مناسب‌سازی محیطی برای معلولان هستند.

به گزارش طرقبه‌نیوز، اگرچه ممکن است هیچ‌گاه افراد سالم قادر به درک وضعیت یک فرد کم توان نباشند اما قرار گرفتن در این موقعیت تا حدود زیادی می‌تواند حس مشترکی را ایجاد کند، این درک برای تمامی مسئولان تلنگری ضروری است تا علاوه بر اولویت دادن به این موضوع در حل مشکلات عدیده معلولان تلاش مضاعف داشته باشند تا نیازهای معلول به حداقل برسد.

 

براساس قانون، مسئولان موظف به مناسب‌سازی محیطی برای معلولان هستند و تسهیل شرایط حضور معلولان در جامعه از حقوق انکار ناپذیر این گروه است.

 

فراهم آوردن زمینه دسترسی بیشتر و ایمن معلولان به امکانات جامعه از شاخصه های کیفی یک جامعه توسعه به شمار می رود.

 

بر اساس گزارشی بیش از ۹۰ درصد مساجد مشهد به عنوان شهری مذهبی ، تمامی پارک ها و کتابخانه های مشهد برای استفاده معلولان مناسب سازی نشده و می توان گفت در برقراری عدالت اجتماعی برای معلولان خیلی کوتاهی شده است.

مهدی نخعی رئیس اداره بهزیستی شهرستان طرقبه شاندیز در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی با بیان اینکه معلولیت، محرومیت نیست اظهار کرد: براساس قانون، موظف به مناسب سازی محیطی در رستوران ها، پارک ها و معابر عمومی هستیم اما اعتبارات عمرانی مناسب سازی در اولویت صدم مسئولین برخی ادارت است.

 

وی افزود: مرکز نور و توانبخشی ذهنی امام جواد(ع) و مرکز بیماران روانی ثامن و همچنین مراکزی برای نگهداری ایتام، زنان طلاق و فراری و مرکز مشاوره، مرکز سلامت و روان مهرگلستان، اندیشه از جمله مراکز تحت پوشش بهزیستی هستند که گفتنی است تمامی مراکز از بهزیستی یارانه دریافت می‌کنند.

 

نقش مؤثر شهرداری ها در مناسب سازی محیط شهری

 

نخعی تصریح کرد: هزینه های نگهداری افراد تحت پوشش بالا است اما نمی توان خدمات این اداره را متوقف کرد لذا تنها راه جدی گرفتن طرح مشارکت های مردمی و توانمندسازی معلولان است.

 

یدالله بشکنی معاون فرماندار طرقبه شاندیز ضمن اعلام پیشنهاد طرح اولویت تخصیص زمین های مسطح از سوی بنیاد مسکن به معلولان گفت: مطابق این طرح ۴۰% زمین های بنیاد مسکن در سطح شهرستان طرقبه شاندیز که مسطح بوده در اولویت واگذاری به اولویت معلولان خواهد بود.

 

وی افزود: در صورت انجام این طرح، نقش موثری در دسترسی معلولان به اجتماع خواهد داشت و امیدواریم با نگاه مثبت مسئولان فرادستی و تحقق این طرح با توجه به وضعیت جغرافیایی شهرستان گام موثری در این زمینه برداشته شود.

 

معاون فرماندار طرقبه شاندیز ضمن اشاره به ورود شهرداری ها در این حوزه خاطرنشان کرد: در صورت تکمیل اقدامات با توجه به نقش شهرداری ها در محیط های شهری و مناسب سازی های محیط، برای معلولان انعکاس مطلوب خواهد داشت و شاهد حل بالغ بر ۵۰ درصد مشکل دسترسی معلولان هستیم.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *