جانشین فرماندهی هنگ مرزی سرخس:

پرسنل مرزبانی خط مقدم نیروهای مسلح هستند/ ایجاد مشارکت مردمی در تأمین نظم و امنیت اجتماعی ضروری است/کمرنگ شدن تردد قاچاقچیان مواد مخدر در مرز ترکمنستان

جانشین فرماندهی هنگ مرزی سرخس: گفت: مرزبان واقعی مردم هستند و تعامل خوبی با پرسنل مرزبانی دارند لذا اگر می خواهیم نظم و امنیت در نوار مرزی مستقر باشد حتما با مشارکت مردم و در کنار مردم این امر صورت می پذیرد؛ امروز پلیس وظیفه دارد امنیتی که با مشارکت مردم بوجود آمده حفظ و گسترش دهد و این امنیت با حضور و مشارکت مرزنشینان حاصل شده است.

به گزارش طرقبه‌نیوز، مرزبانی در ایران در ابتدای تشکیل مرزها، کاری مردمی بود. در آن زمان مردمان قبایل، عشایر و روستاها به مرزبانی مرزهای ایرانی اشتغال داشتند تا این که با تشکیل ارتش واحد در ایران از حدود سال ۱۳۰۷، این کار به عهده یگان‌های نظامی گذاشته شد.

امروز هم باتوجه به تهدیدات و اهمیت امنیت نقاط مرزی نیروهای مرزبان به عنوان خط مقدم دفاع از حریم مرزی فعال و آماه مقابله با هر گونه تهدید هستند که در همین راستا حسین یعقوبی جانشین فرماندهی هنگ مرزی سرخس در گفتگویی تفصیلی به مواردی اشاره می کند.

یعقوبی: خدا را به خاطر اعطای پاداش مجاهدت سپاسگزاریم و در این ایام که با ماه محرم مصادف شده از خداوند خواستاریم در این مسیر ثابت قدم بدارد.

گروهان مرزی پل خاتون در فاصله ۱۰۰ کیلومتری هنگ مرزی سرخس قرار گرفته که از شمال به گروهان مرزی سنگر و از جنوب به گروهان مرزی جنت آباد ختم می شود و فاصله از مرکز گروهان تا نقطه صفر مرزی تقریبا دو کیلومتر تا مرز ترکمنستان است.

یکی از وظایف ذاتی برقراری استقرار نظم و امنیت در نوار مرز، استیفای حقوق مرزنشینان و اجرای قرار دادهای مرزی است و هر ساله بر اساس پروتکل های مرزی از طریق مرزبان شماره یک و مرزبان شماره دو در خصوص برقراری نظام و امنیت، بازدید ها از میله های مرزی و سایر مأموریت ها با کشور همسایه تعاملاتی داریم که پرثمر بوده است.

 

با پوشش مرزهای مشترک ما بین دو کشور نظم و امنیت در نوار مرزی برقرار می شود، در راستای ایجاد مشارکت مردمی در تأمین نظم و امنیت اجتماعی و همچنین جهت ارتقای توانمندی پلیس در نوار مرز تعاملاتی با سران طوایف و مردم داریم.

علاوه بر برگزاری کلاس های آموزشی در رعایت قوانین مرزی و حریم مرز برای مردم و دانش آموزان و آگاه سازی برای توجیه قوانین مرزی، تابلوهایی در خصوص حریم مرز با رنگ های مختلف نشان داده شده که اینچنین موارد آموزشی در نظم و امنیت مرزی تأثیرگذار هستند.

مرزبان واقعی مردم هستند و تعامل خوبی با پرسنل مرزبانی دارند لذا اگر می خواهیم نظم و امنیت در نوار مرزی مستقر باشد حتما با مشارکت مردم و در کنار مردم این امر صورت می پذیرد؛ امروز پلیس وظیفه دارد امنیتی که با مشارکت مردم بوجود آمده حفظ و گسترش دهد و تا امروز نیز این امنیت با حضور و مشارکت مرزنشینان حاصل شده است.

برابر پروتکل های مرزی محل ملاقات های مرزی مشخص شده وجود دارد که در صورت رخ دادن اتفاق بر اساس آن قرار ملاقات با مرزبانان در خصوص بازدید از علایم مرزی، جاده مرزی و اجرای مأموریت های پاکسازی در نوار مرز انجام می شود.

 

پروانه گذر مرزی برای مرزنشینان و خودروهای مرزی وجود دارد که کشورهای آسیای میانه را در فاصله زمانی مشخص تحت پوشش قرار می دهد و پست کنترل مرزی این ترددات را ثبت و بررسی می کند.
مرزبانان به عنوان سرباز ولایت مشغول خدمت هستند و اگر نیت ها خالص باشد و کار برای رضای خدا صورت گیرد مورد توجه الهی قرار خواهد گرفت؛ بر اساس سخنان مقام معظم رهبری مرز به منزله دیوار بلند عزت و شرافت یک ملت است.

خدمت در نوار مرز سختی خود را دارد که می توان با فعالیت های فرهنگی از ان کاسته شود و ثابت کنیم این صبر و تحمل در شرایط دشوار فقط برای رضای خدا است؛ پرسنل مرزبانی خط مقدم نیروهای مسلح هستند و لذا خانواده ها نیز به این نتیحه رسیده اند که خدمت در نوار مرز عبادت و افتخار است.

از مهم ترین موضوعات مورد تأکید موضوع دشمنن شناسی است لذا اگر نقشه راه دشمن شناخته شود و مجهز شویم موفق خواهیم بود چراکه یکی از دشمنان اصلی کم کاری و تنبلی است و باید با اراده قوی فرهنگ جهاد و شهادت عاشورایی دفاع مقدس ترویج و تقویت شود.

باتوجه به اینکه دائم در معرض تهدیدات و آسیب های دشمن هستیم همواره باید تقویت بنیان عقیدتی مورد اهمیت واقع شود.

به این نتیجه رسیده ایم که مدیر و فرمانده کسی است که بتواند بر قلوب نیروهای زیر مجموعه مدیریت داشته باشد و نباید از جدیت در مدیریت نوار مرزی غافل شویم و باید هوشیاری نیروها حفظ شود.

 

در مرز ترکمنستان تردد قاچاقچیان مواد مخدر کمرنگ است اما هر ساله برابر ملاقات مرزی روابط و رفتار مرزبانان کشورهای همسایه را منتقل می کنیم و در راستای حقوقات مردم تلاش داریم که برخورد لازم و اقدام متناسب را از مرزبانان طرف مقابل شاهد هستیم و در حدود سفیر برخی مسائل و مشکلات بررسی و تعامل می شود.

در مجموعه هنگ مرزی سرخس دارای وسعت ۲۵۵ کیلومتری نوار مرزی و ۲۲ پایگاه مرزی حفظ و مراقبت از مرز را برعهده داریم.

 

مرزبان درجه یک، افسری است که از طریق امور خارجه با استوار نامه معرفی شده و وظیفه اجرای معاهدات مرزی، استیفای حقوق مرزنشینان و سایر وظایف را برعهده دارد و مرزبان درجه دو نیز وظیفه کنترل، حفظ و مراقبت از مرز را دارد.

تا عمق ۴۵ کیلومتری افرادی که حضور در مرز دارند مرزنشین محسوب می شوند؛ امکانات در حال پیشرفت است مرزبانی هم حالت سکون و رکود ندارد و از زمانی که ستاد مرزبانی تشکیل شده از لحاظ تجهیزات اپتیکی، الکترونیکی و پهباد ها پیشرفت داشته است اما این ابزار و امکانات موقعی تأثیر گذار خواهند بود که در اختیار فردی باتقوا، شجاع، آگاه وآموزش دیده قرا گیرد، اگر امکانات بدون بصیرت، شجاعت و فرهنگ جهاد و شهادت باشد مؤثر نمی شود.

 

مرزبانی در حال معرفی است و نیاز به تقویت و معرفی بیشتر دارد که رسانه ملی پل ارتباطی خوبی برای انعکاس اقدامات برای مردم محسوب می شود تا به این نتیجه برسیمو بدانیم چه کسانی از سرمایه عمر خود گذشتند تا امنیت و آسایش را برای مردم به ارمغان آورده اند لذا همه مدیون خون شهدا هستیم؛ در مجموعه مرزبانی شهدای زیادی هستند که در ایام مختلف بر خودمان وظیفه داریم تعاملات و سرکشی از خانواده شهدا انجام شود.

 

امروز پلیس برای امنیت بخشی، جامعه محور و مشارکت محور است و لذا سعی دریم با تعاملات نهادهای متولی امنیت در این مسیر ایجاد شود.

مرزبانان زاهدان نیمه شب هستند خصوصا این معنویت قشر جوان ستودنی است و اگر بتوانیم روی نفس خود پا گذاریم و بر آن غلبه پیدا کنیم قطعا امام زمان(عج) در همه ماموریت ها یاری خواهند کرد.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *