گزارش؛

وضعیت نگران کننده تعطیلی واحدهای تولیدی طرقبه شاندیز

مهم ترین مسئله ناشی از تعطیلی واحدهای تولیدی که به صورت نگران کننده ای در طرقبه شاندیز رخ می دهد به خطر افتادن مواردی از جمله امنیت شغلی است که بروز هر گونه مشکلی در معیشت این قشر، اشتغال و معیشت جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گزارش طرقبه نیوز، آمارها نشان می دهد، حدود ۱۱ میلیون از بیمه شدگان رسمی تأمین اجتماعی متعلق به جامعه کارگری است.

بیش از نیمی از جمعیت کشور متعلق به جامعه ای است که همواره در طول سالیان متمادی با مشکلات و چالش های بسیاری دست به گریبان بودهاند و با وجود پیگیری ها و تلاش های بیشماری که از سوی فعالان این حوزه برای رفع مشکلات این قشر صورت گرفته، اما نه تنها این مشکلات رفع نشده، بلکه بستر ناامنی شغلی و تضییع حقوق آنها گسترده تر شده است.

اگر بخواهیم این مشکلات را دسته بندی نماییم، می توان مهم ترین آن را شامل امنیت شغلی دانست که وجود و بروز هر گونه مشکلی در اشتغال و معیشت این قشر، اشتغال و معیشت جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

شبانی مسئول شورای اسلامی کارخانه مشهد نخ که رابط بین مدیران و کارگران است در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی طرقبه نیوز گفت: در واقع وضعیت بحرانی امروز کارخانه، ناشی از واردات بی رویه کالاهای خارجی و عدم حمایت از بخش تولید است که به فروش نرسیدن کالاهای تولیدی مزید برعلت شده است.

وی افزود: از ابتدای سال ۹۴ تاکنون به علل مختلف درمجموع ۲۶۰ نفر از کارخانه مشهد نخ تعدیل نیرو شده‌اند درحالیکه این مجموعه عظیم تولیدی که ۵۰۰ نفر کارگر فعال داشت و برای استفاده از تمام ظرفیت نیاز به ۱۲۰۰ نفر کارگر فعال بود، امروز با ۲۳۰ نفر اداره می‌شود.

 

شبانی گفت: از جمله عوامل رکود این واحد تولیدی می‌توان به شرایط گرفتن وام‌های کلان اشاره داشت که به عنوان مثال از ۵ میلیارد وام درخواستی، تنها ۳ میلیارد آن پرداخت خواهد شد که سود بازپرداخت آن بسیار بالا است.

وی ادامه داد: آزاد شدن انحصاری گمرک برای واردات نخ چینی، از عوامل متضرر شدن کارخانه و رکود است.

سید حسن حسینی فرماندار طرقبه شاندیز در خصوص مطالبات کارگران از کارفرمایان واحدهای مشکل دار اطمینان  داد و گفت: اولویت نخست مجموعه شهرستان حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید و پایدار است.

وی افزود: درصورت بروز مشکل برای واحدهای اقتصادی شهرستان اعم از تولیدی و خدماتی به کارکنان این واحدها اطمینان می دهیم اولین موضوع در دستور کار، پرداخت دیون ممتازه ازجمله حقوق و معوقات کارگران این واحدها خواهد بود لذا جای نگرانی دراین بخش نیست.

 

سهیلات صندوق توسعه ملی برای مناطق روستاها در آستانه پرداخت است

 

حسینی گفت: تنها کافیست اینگونه افراد در اداره کار تشکیل پرونده داده و مطمئن باشند هیچگونه تضییعی در حق و حقوقات و مطالبات قانونی آنها رخ نخواهد داد.
وی افزود: با هدف استفاده حداکثری از ظرفیتهای اشتغال شهرستان ضروریست متولیان امر اشتغال اتباع بیگانه در شهرستان جلوگیری نمایند و این در خواست موکد داریم در واگذاری فرصت های شغلی که متقاضی بومی و داخلی وجود دارد به اتباع بیگانه مقید باشند.
هادی افرادی رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی طرقبه شاندیز در گفتگو با این پایگاه خبری اظهار کرد: کمیسیون کارگری مربوط به واحدهایی که در ماه های اخیر دچار مشکل شده اند بود که گزارش کلی در آن مطرح و ریشه یابی مشکلات انجام شد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری حدود ۴۲۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال خانگی پرداخت شده است.

رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی طرقبه شاندیز با اعلام اینکه موضوع تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۹۶ در دست اقدام است گفت: تسهیلات صندوق توسعه ملی برای مناطق روستاها در آستانه پرداخت است و اگر محقق شود اقدام خوبی برای اشتغالزایی و کارآفرینی است.

وی افزود: با موضوع مجموعه تولیدی مشهد نخ چندین نشست با حضور مسئولان، کارفرمای شرکت و نماینده شهرستان پیگیری شده که تا این لحظه به نتیجه ای نرسیده است.

افرادی تصریح کرد: موضوعات مطروحه بیشتر در این رابطه در سطح کشوری است که بیان می شود مانند این که نباید کالای قاچاق از خارج از کشور بازار فروش محصولات را تحت تأثیر قرار دهد.

وی افزود: وضعیت تعطیل شدن واحد های تولیدی بسیار نگران کننده است لذا اقدامات و پیگیری صورت گرفته است و مواردی که مربوط به اداره کار بوده از جمله حق و حقوقات کارگران پیگری و محقق شده است.

رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی طرقبه شاندیز با بیان اینکه حق و حقوقات همه کارگران کارخانه مشهد نخ پرداخت شده خاطرنشان کرد: مشکل کارگری در این باره  نداریم اما قسمتی از این موضوع مشکلات اصلی واحدهای تولیدی و تولیدکنندگان مربوط به اداره صنعت، معدن و تجارت است.

وی افزود: البته همه ادارات بایستی دغدغه پیگری برای حل مشکلات واحدهای تولیدی داشته باشند به عنوان نمونه مجموعه مشهد نخ از ابتدای سال حدود ۱۵۰ نفر بیکار شدند و اکثرا تحت پوشش بیمه بیکاری قرار داشته و در سایر واحدها تولیدی اخراج دسته جمعی صورت نگرفته است.

افرادی گفت: فروشگاه سان سیتی تا به حال صد نفر تشکیل پرونده برای پیگیری حق و حقوقات خود صورت داده اند و درحال پیگیری برای ارسال پرونده به دادگستری هستیم و فروشگاه تو.لیدی تکتم مربوط به سال های گذشته بوده و در طی ۴ سال  اخیر تعدیل نیرو داشته است.

وی افزود: در مورد شاخص بیکاری و آمارها باتوجه به سایت مرکز ایران، نرخ بیکاری شهرستان طرقبه شاندیز حدود ۷ درصد است که البته در استان شاهد نرخ بالاتر از جمله ۱۲ درصد هم بوده ایم لذا این نرخ در مقایسه با سایر شهرستان ها متوسط ارزیابی شده است.

انتهای پیام/

 

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *