باتوجه به سهم کمتر از 6 درصد خراسان رضوی از اعتبارات کشور؛

هر سال دریغ از پارسال!

پژوهشگر و مدرس دانشگاه با بیان اینکه بودجه عمرانی خیلی محدود است و در بحث زیرساخت ها عقب ماندگی تاریخی در استان وجود دارد تصریح کرد: پیش بینی این است که اگر بخواهیم حداقل ها را در این موضوع دخیل کنیم، به دلیل مسائل ویژه استان تقریبا باید ۱۰ درصد بیش از این سهم فعلی جمعیتی دریافت کنیم.

به گزارش طرقبه نیوز؛ بایستی بپذیریم که مشهد با حجم انبوه جمعیتی و میزبان بیش از ۲۸ میلیون زائر داخلی و خارجی دارای ساختار متناسب اداری، تقسیماتی نیست و این در حالی که ۸ درصد جمعیت کشور در مشهد هستند اما اعتبارات این شهر از ۶ درصد مجموع اعتبارات بالاتر نرفته است.

شهرستان مشهد با توجه به نقش ملی و بین المللی باید دارای ساختار اداری و تقسیماتی مناسب باشد.

سه هزار هکتار از بافت فرسوده استان در شهر مشهد قرار دارد که دلیل آن عدم مداخلات موثر بوده، همچنین مشکلات ترافیکی، آلودگی‌های هوایی و صوتی و وجود بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار سکونتگاه غیر رسمی در این شهر از جمله معضلات اصلی است.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مشهد با توجه به وجود حرم مطهر رضوی ماموریتی خاص دارد که این موضوع نیازمند وجود زیرساخت‌های لازم برای این شهر است.

وی با بیان این که در ارتباط با زیرساخت‌های شهر مشهد بخشی از موضوعات محقق شده و در دیگر موضوعات نیازمند توسعه و تقویت هستیم، تصریح کرد: ظرفیت‌ها و نهادها بیش از این نمی‌توانند به زائران خدمات ارائه دهند و این به این معنی که مردم و دستگاه‌ها توان لازم را به کار نگرفته‌اند نیست و منظور این است که توان محلی بیشتر از این نیست.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مشهد ۵۲ درصد از هتل‌های کشور را در اختیار دارد و در زمان حاضر باید برای اقشار مختلف که به مشهد سفر می‌‌آیند برنامه‌ریزی کرد.

پژمانفر اظهار داشت: تلاش می‌شود در نشست‌های متعددی با رئیس جمهور و دیگر مسئولان، اعتبارات خراسان‌رضوی در حوزه زائران و استفاده معنوی بیشتر از زیارت و سفر به مشهد فراهم آید.

 

 

وی با بیان این که خراسان‌رضوی در حوزه اعتبارات کشوری در بین استان‌ها محروم‌ترین شرایط را دارد، بیان کرد: سهم خراسان‌رضوی از اعتبارات کشوری کمتر از ۶ درصد است و این در حالی است که که این استان هشت درصد از جمعیت و مساحت کشور را در اختیار و حجم عظیم زائران به این شهر می‌آیند.

محمد سهیلی عضو سابق شورای اسلامی شهر مشهد و پژوهشگر و مدرس دانشگاه در گفتگو با طرقبه‌نیوز، اظهار کرد: بودجه و اعتبارات کشوری شاخص های مختلفی دارد که یکی از آنها شاخص جمعیتی است و یکی دیگر از شاخص ها گستردگی، محرومیت ها و مسائل استان است.

وی افزود: در مجموع بعد از تقسیم بندی که در استان خراسان رضوی صورت گرفت در حد شاخص جمعیتی نیز از بودجه برخوردار نیستیم و مضاف بر اینکه طبیعتا ۴۰ درصد استان خراسان رضوی خود شهر مشهد است و در شهر مشهد زائرپذیری ۲۰ میلیونی در طی سال داریم لذا هیچ کدام از شاخص های خدماتی دستگاه های مختلف شهری بهبود پیدا نکرده است.

پژوهشگر و مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه مطالبات استان خراسان رضوی خیلی بیشتر از سهم جمعیتی است گفت: اگر دولت بخواهد سهمی که برای خدمات دهی به زائران از کل کشور به مشهد می آیند ارائه دهد، درصد قابل توجهی است.

وی افزود: به لحاظ گستردگی و به لحاظ مرزی بودن استان  و به لحاظ جمعیتی و خدمات حاص و از هر زاویه که نگاه داشته باشیم سهم استان از بودجه بیش از این خواهد بود و به نظر می آید مطالبه جدی در این خصوص صورت نگرفته است.

سهیلی تصریح کرد: دولت مدعی است که با تمام شاخص ها سهم استان را واگذار می کند اما پیش بینی این است که اگر بخواهیم حداقل ها را در این موضوع دخیل کنیم، به دلیل مسائل ویژه استان تقریبا باید ۱۰ درصد بیش از این سهم فعلی جمعیتی دریافت کنیم.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور مربوط به بخش های جاری است و بودجه جاری نیز بر اساس شاخص های حقوق و فصل یکم عمدتا تخصیصی پیدا می کند و علاوه بر اینکه استان خراسان رضوی را محروم حساب نمی کنند سهمی که باقی می ماند سهم محدودی است.

 

 

عضو سابق شورای اسلامی شهر مشهد گفت: غیر از بخش های جاری پروژه های عمرانی، به دلیل رشد بی رویه و چانه زنی که در گذشته در مورد بودجه عمرانی صورت گرفته است عدم عدالت در این حوزه نمایان است و ضروری است باید از سازمان مدیریت برنامه ریزی پیگیر باشیم چراکه تدوین بودجه در آنجا صورت می گیرد و در مرحله بعد بایستی دولت و نمایندگان مجلس با توجه به نقش مهم خودشان در بودجه پاسخگو باشند.

در بحث زیرساخت ها عقب ماندگی تاریخی در استان وجود دارد که هر ساله به ان افزوده می شود

وی افزود: می توان گفت بودجه عمرانی خیلی محدود است و بخشی هم که به ظاهر رشد داشته چون تنها منبع جدیش اوراق خزانه است عملا خیلی محقق نمی شود و در بحث زیرساخت ها عقب ماندگی تاریخی در استان وجود دارد که هر ساله به ان افزوده می شود.

سهیلی خاطرنشان کرد: باید فکر و چاره اساسی به حال پروژه های ناتمام شود و گام عملی جدی در این راستا برداشته شود واگر دستگاه هایی که از دولت طلبکار هستند و حاضرند این پروژه های ناتمام را بپذیرند، این می تواند بخش پروژه ها را از وضعیت بلاتکلیفی بردارد.

وی با تأکید بر استفاده صحیح و مطوب از همین بودجه و اعتبارات محدود استان و صادقانه در میان گذاشتن مشکلات با مردم افزود: اگر بپذیریم بودجه عمرانی واقعی ۱۰ الی ۲۰ درصد بودجه ای است که نشان داده می شود گامی رو به جلو است که باید این مقدار را صرف اولویت های اصلی کنیم در غیر اینصورت بودجه ها در پروژه های عمرانی توزیع می شود که تمام آن محقق نمی شود.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *