هدررفت واقعی آب شرب در کشور ۱۳.۴ درصد است

مدیر دفتر مدیریت مصرف و آب بدون درآمد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: میزان هدررفت واقعی آب شرب در کشور ۱۳.۴ درصد و میزان کلی آب بدون درآمد در کشور ۲۵.۵ درصد است.

علی سیدزاده مدیر دفتر مدیریت مصرف و آب بدون درآمد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: هدررفت کلی آب یا به عبارت بهتر میزان آب بدون درآمد در کشور ۲۵٫۵ درصد است اما میزان هدررفت واقعی آب شرب در کشور ۱۳٫۴ درصد است.

وی افزود: در سال ۱۳۸۳ که فعالیت های متمرکزی برای کاهش آب بدون درآمد و کاهش هدررفت واقعی آب آغاز شد، میزان آب بدون درآمد کشور ۳۳ درصد بود که این رقم به ۲۵٫۵ درصد رسیده است.

مدیر دفتر مدیریت مصرف و آب بدون درآمد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: هدررفت واقعی آب شرب نیز در سال ۸۳ در حدود ۱۹ درصد بوده که در حال حاضر این رقم به ۱۳٫۴ درصد رسیده است.

سیدزاده با بیان اینکه “در پایان هر سال میزان آب بدون درآمد و میزان هدررفت واقعی تعیین می شود”، گفت: آمار فعلی مربوط به آمار پایان سال ۹۵ است و با پایان سال ۹۶ نیز در سال ۹۷ آمار جدید استحصال خواهد شد.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده که سالانه نیم درصد از هدررفت کلی آب کاسته شود؛ یعنی در طول اجرای ۵ سال برنامه ششم توسعه، می بایست ۲٫۵ درصد از هدررفت کلی آب کشور بکاهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه “بودجه به بخش کاهش آب بدون درآمد تخصیص داده می شود اما این بودجه متناسب با نیاز و ایده آل نیست”، گفت: در چند سال اخیر بودجه ملی به بحث کاهش آب بدون درآمد و کاهش هدررفت واقعی آب تعلق نگرفته اما شرکت های آب و فاضلاب با منابع داخلی خود و متناسب با منابعی که در اختیار دارند، پروژه ها را پیش می برند.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *