گزارش؛

نگاه به حقوق بشر آمریکایی؛ از ویتنام تا گوانتانامو

غارتگری ها در پاناما و گوانتانامو سند واضح نگاه ابزاری آمریکا به حقوق بشر است و راه اندازی زندان گوانتانامو و نگهداری بسیاری از افراد به اتهام واهی تروریسم را می توان سند بارز نگاه ابزاری و نقض حقوق بشر توسط آمریکا معرفی کرد که بدون هیچ حقوق انسانی بازداشت و مورد شکنجه قرار می‌گرفتند.

به گزارش طرقبه‌نیوز، بی‌تردید مسئله حقوق بشر از موضوعات مهم عرصه بین‌الملل محسوب شده که موردتوجه ملت‌های گوناگون قرار دارد و امروز جهانیان شاهدند که آمریکا و ایادی استکبار این موضوع را مورد استفاده ابزاری برای اعمال فشار مبدل ساخته‌اند.

 

ازاین‌رو و بنا به توصیه مقام معظم رهبری، ۶ لغایت ۱۲ تیرماه به‌عنوان هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نام‌گذاری شده و بر این اساس ضرورت دارد تا منویات حکیمانه معظم له را برای انعکاس نفاق، دروغ‌گویی قدرت‌های استکباری و نمایان ساختن چهره واقعی آمریکای جنایتکار تبیین کنیم.

در همین زمینه دکتر فیروز اصلانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: اهمیت هفته حقوق بشر آمریکایی به این منظور است که حربه ها . چهره اصلی جنایتکاران و مدافعان دروغین حقوق بشر در سراسر جهان نمایان شود چراکه این موضوع توسط ابر قدرت ها به ویژه آمریکا جنبه عوام فریبی پیدا کرده است.

 

وی ضمن تأکید بر اینکه حقوق بشر از این جنس ابزار فشار بر جهان غیر از غرب و کشورهایی که علیه استکبار اقدام می‌کنند قرار گرفته افزود: آمریکا در مرحله عمل ناقض حقوق بشر است؛ با نگاه به دولت های آمریکا و نوع رفتار با مردم و رنگین پوستان در می یابیم که این کشور اعتقادی به حقوق بشر نداشته بلکه بر اساس عملکردشان نیروهای سایر کشورها مانند هیروشیما و نهضت های آزادی‌بخش را بشر محسوب نمی‌کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه در بحث کشتار و قتل عام نیروهای مستقل و نهضت های مستقل توسط آمریکا مانند کشتارهای جنگ ویتنام چند میلیون نفر غیرنظامی کشته شدند تصریح کرد: این موارد مانند استفاده از سلاح‌های ممنوعه حقوق بشری که آثار وحشتناکی داشته به صورت مستند در تاریخی سیاسی ثبت و ضبط شده و قابل انکاار نیست.

 

مدیر گروه حقوق موسسه امام خمینی(ره) افزود: ایران به عنوان کشوری که در جنگ تحمیلی قربانی سلاح‌های شیمیایی است و آمریکا در آنجا نیز متحد رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی بود چراکه بدون کمک آنها، این نوع نسل کشی اصلا امکان پذیر نبوده است.

 

عضو شورای عالی سازمان بسیج حقوقدانان برخورد های پاناما و گوانتانامو را سند واضح نگاه ابزاری آمریکا به حقوق بشر معرفی کرد و خاطرنشان کرد: راه اندازی زندان گوانتانامو و نگهداری بسیاری از افراد به اتهام واهی تروریسم سند بارز نگاه ابزاری و نقض حقوق بشر توسط آمریکا است که بدون هیچ حقوق انسانی بازداشت و مورد شکنجه قرار می گرفت.

وی افزود: این اقدامات نشانگر اینست که حقوق بشر آمریکایی حربه ای برای از بین بردن حقوق انسان ها برای بدست آوردن منافع استکبار است.

 

اصلانی اظهار کرد با بیان اینکه در کودتای ۲۸ مرداد در ایران نقش آمریکا واضح است و مسئولان آمریکایی با انتشار اسنادی به این همکاری اعتراف کردند گفت: بیشتر از اینکه برخورد تدافعی با موضوع هجوم حقوق بشر آمریکایی صورت گیرد بایستی حمله به دشمنان از حیث مباحث نظری به نقاط ضعف انجام شود.

 

عضو هیئت‌علمی گروه حقوق عمومی دانشگاه تهرانافزود: در این راستا می توان حرکت های ناقض حقوق بشری در آمریکا و مخالف قوانین بین المللی را زیر سؤال ببریم و رفتار و اعمال حقوق بشر دولت های غربی را در برخورد با کشورهای مستقل مورد چالش قرار دهیم.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *