مذاکرات حج ۹۷ آغاز می‌شود

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به سفر هیئت رسمی سازمان متبوعش برای مذاکره با مسئولان حج عربستان در رابطه با حج ۹۷ گفت: اصولی که جمهوری اسلامی ایران سال گذشته بر آن تاکید داشت یعنی امنیت، عزت و کرامت حجاج، همچنان مورد تاکید جدی ما خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حمید محمدی در آستانه عزیمت هیئت حج جمهوری اسلامی ایران به عربستان که بنا بر دعوت وزارت حج و عمره عربستان انجام می‌شود، اظهار کرد:  ابتدا در مورد هدف از سفر هیئت مذکور باید گفت که همه ساله قبل از موسم حج، برنامه‌ها و الزامات اجرایی حج با مسئولان حج عربستان و دستگاههای مرتبط بحث می‌شود و نهایتا به  توافقنامه‌ای به عنوان مبنای هماهنگیها و تعهدات طرفین می‌انجامد که امسال نیز همین فرآیند پیش رو خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان حج راسا نسبت به پذیرش دعوت عربستان برای انجام مذاکرات حج  تصمیم‌گیری می‌کند، تصریح کرد: اصل تصمیم برای پذیرش دعوت و عزیمت هیئت حج جمهوری اسلامی ایران و مذاکره با مسئولین حج عربستان برای حج سال ۹۷، به دلیل شرایط خاص حاکم بر روابط دو جانبه، دقیقا همان فرآیندی را طی کرد  که برای مذاکرات حج گذشته نیز  طی شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: قطعاً سازمان حج در تلاش است برابر انتظارات مردم عزیز و مسئولان کشور، ان شاءالله همانند حج ۹۶ زمینه انجام حجی عزتمندانه و آبرومند فراهم کند.

محمدی با اشاره به رضایتمندی حجاج ایرانی از شرایط و خدمات حج ۹۶،  مهمترین اولویت مورد‌نظر هیئت را همچون سال گذشته،  تحقق شرایط و بستر لازم و مناسب برای  تامین امنیت و حفظ عزت و کرامت حجاج کشورمان و همچنین  تسهیل امور رفاهی و آسایش آنان در طول این سفر معنوی و توفیق هموطنان در انجام فریضه حج  برشمرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با سفر هیئت مذکور، راهکارهای مورد‌نظر در این زمینه مشخص شود.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: قطعا یکی از محورهای مهم مذاکرات پیگیری موضوعات منا، شهدای منا و شهدای سقوط جرثقیل در حج سال ۹۴ است.

محمدی در پاسخ به این پرسش که تعداد حجاج ایرانی چقدر خواهد بود، اظهار کرد: تعیین تعداد حجاج اعزامی سال ۹۷ یکی از موضوعات مورد گفت‌و‌گو در این مذاکرات خواهد بود و طبیعی است که عدد حجاج مبنای تمام برنامه‌ریزی‌های اجرایی بعدی حج ۹۷ و ارائه خدمات اعم از روادید، اسکان، تغذیه، نقل و غیره خواهد بود؛ تلاش خواهیم کرد نسبت به سال ۹۶ که تعداد حجاجمان ۸۶ هزار نفر بود، برای سال ۹۷ سهمیه بیشتری به ایران اختصاص داده شود.

وی تصریح کرد: اصولی که جمهوری اسلامی ایران سال گذشته بر آن تاکید داشت یعنی امنیت، عزت و کرامت حجاج، این اصول همچنان مورد تاکید جدی ما خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره زمان مذاکرات  افزود: مذاکرات حج  در سال گذشته خیلی دیر انجام شد اما زمان تعیین شده برای مذاکرات پیش رو، مناسب و تقریبا در اوایل دوره است.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *