رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی:

محصول معادن سیلیس طرقبه شاندیز به صورت خام مستقیما از کشور خارج می شود/لزوم تبدیل دانش به محصول صادراتی

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی گفت: در طرقبه شاندیز معادنی با سیلیس بالای ۹۰ درصد خلوص وجود دارد که محصولات آن به صورت خام مستقیم از کشور خارج می شود.

به گزارش طرقبه نیوز، مجتبی تنها رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی صبح امروز در اولین نشست هم اندیشی نخبگان شهرستان طرقبه شاندیز با اشاره به اهمیت بسیج کردن همه منابع و امکانات برای تحقق جهاد علمی در کشور به عنوان رسالت مهم بسیج علمی گفت: در این سازمان مرکز حمایت و هدایت اختراعات داریم و در فرآیند ثبت اختراعات، تسهیلات برای نمونه سازی قرار می گیرد.

وی افزود: پس از مرحله نمونه سازی ایده ها در قالب مرکز رشدی فرآیند های کار تجاری سازی اختراعات پیگیری می شود و پس از آن سعی می شود این شرکت ها در قالب شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی اظهار کرد: ۱۷ پژوهشکده مجازی در سراسر کشور وجود دارد و پزوهشکده بنیان در مشهد با هدف ظرفیت سازی و گفتمان سازی انقلاب اسلامی فعالیت دارد.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد گفتمان علمی و پژوهشی در نواحی مختلف استان افزود: امروز ۶ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی  با دغدغه اصلی اشتغال داریم و البته سازمان بسیج علمی هیچ بودجه ای را از بودجه های علمی و فناوری کشور برای ارائه خدمات به بسیجیان دریافت نمی کند و حرکت موازی صورت نمی گیرد اما برای همه افرادی که دارای طرح و ایده که قابلیت ثبت اختراع دارد برنامه داریم.

تنها تصریح کرد: با وجود محدودیت ها رشد علمی در کشور چندین برابر افزایش داشته است و در بسیج در پی کامل شدن گفتمان علمی و فناوری هستیم.

وی افزود: در سال ۱۳۸۵ که از لحاظ تجهیزاتی در جایگاه پایین تری بودیم در مرکز خراسان پروژه های فاخر کشوری انجام شد لذا مهم تر از امکانات انگیزه نیروی انسانی است.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی گفت: علم اقتدارآمیز و اقتدار آور است و کشور در شرایط امروزی نیازمند تحول در این زمینه است و لذا نقش علم و فناوری در ایجاد اقتصاد دارای اهمیت است و بسیج علمی می تواند در اقتصاد نقش ایفا کند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در تمام سخنرانی هایشان در جمع نخبگان می فرمایند یکی از اصلی ترین مصادیق اقتصاد مقاومتی شرکت های دانش بنیان است و شرکت های دانش بنیان از منبع تفکر دانش را بوجود می اورد لذا اگر بتوانیم باتوجه به دانشجویان فارغ التحصیل در مسیر رشد قرار بگیرند و در موضوعات مهم دنیا فعالیت شود و خروجی به دنیا عرضه شود دیگر نیازی به فروش نفت و گاز نیست.

تنها اظهار کرد: دشمن در فناوری قابلیت مقابله و تحریم ندارد لذا روی دانشمندان جوان سرمایه گذاری می کنند و باید کمک کنیم چرخه تأمین محصول در کشور شکل بگیرد و گفتمان علمی کشور کامل شود و دانش و فناوری را تبدیل به محصول برای صادرات کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طرقبه شاندیز معادنی با سیلیس بالای ۹۰ درصد خلوص وجود دارد که محصولات آن به صورت خام مستقیم از کشور خارج می شود افزود: محصول این معادن بدون هیچ ارزش افزوده از مرزها خارج می شود و با تبدیل شدن به نانو سیلیس، به کشور به صورت فرآوری شده به کشور وارد می شود.

انتهای پیام/

 

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *