قائم‌مقامی: مانند رسول ملاقلی‌پور هنوز به سینمای ایران ورود نکرده است

علی قائم‌مقامی گفت که مرحوم رسول ملاقلی‌پور استاد صحنه‌های شلوغ بود و بسیار فوق‌العاده صحنه‌های شلوغ را مدیریت می‌کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه سالگرد درگذشت کارگردانی از جنس مردم است. سالگرد درگذشت مرحوم رسول ملاقلی‌پور، کارگردانی که نسبت به بچه‌های انقلابی و دفاع مقدس، احساس دین می‌کرد. ملاقلی‌پور در ۱۵ اسفندماه سال ۱۳۸۵ بر اثر سکته قلبی درگذشت.

حال حدود ۱۱ سال از خداحافظی «رسول سینمای ایران» می‌گذرد و به همین مناسبت با علی قائم‌مقامی که روزی مدیر تولید فیلم سینمایی «نسل سوخته» به‌کارگردانی رسول ملاقلی‌پور بود،‌ مصاحبه‌ای کوتاه داشته‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید:

علی قائم‌مقامی تهیه‌کننده سینمای ایران در گفت‌وگو با تسنیم درباره مرحوم رسول ملاقلی‌پور گفت: در سال ۱۳۷۸ من مدیر تولید فیلم سینمایی «نسل سوخته» بودم که کارگردان آن رسول ملاقلی‌پور بود. این فیلم جزء معدود فیلم‌های اپیزودیک ملاقلی‌پور بود که به‌نوعی سه فیلم سینمایی در یک فیلم بود.

وی درباره خاطرات خود از همکاری با مرحوم ملاقلی‌پور بیان کرد: ما سر فیلم سینمایی «نسل سوخته» از رسول ملاقلی‌پور خاطرات بسیاری داشتیم. یکی از ویژگی‌های رسول ملاقلی‌پور این بود که در عین این‌که آدمی شلوغ و در برخی مواقع تندی بود؛ اما هیچ چیزی در دلش نمی‌ماند و از هیچ‌کس کینه‌ای به‌دل نمی‌گرفت. سر همان فیلم ما چندین بار با هم بحث کردیم؛ اما بلافاصله بعد از یک ساعت با هم آشتی می‌کردیم.

این تهیه‌کننده سینمای ایران ادامه داد: رسول ملاقلی‌پور بی‌شک یکی از ستون‌های اصلی سینمای دفاع مقدس ایران بود. اگر سینمای دفاع مقدس سه ستون داشته باشد، مرحوم رسول ملاقلی‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا و احمدرضا درویش، ستون‌های آن هستند. فیلم «سفر به چزابه» رسول ملاقلی‌پور، فیلمی ماندگار در تاریخ سینمای ایران است.

قائم‌مقامی درباره فیلمسازان نسل جدید سینمای ایران گفت: مانند رسول ملاقلی‌پور هنوز به سینمای ایران ورود نکرده است. فیلمسازان جوان ما کیلومتر‌ها با سینمای رسول ملاقلی‌پور فاصله دارند. واقعاً جای رسول در سینمای ایران خالی است، تصور نمی‌کنم کسی مانند رسول ملاقلی‌پور وارد سینمای ایران شود.

وی افزود: مرحوم رسول ملاقلی‌پور استاد صحنه‌های شلوغ بود. بسیار فوق‌العاده صحنه‌های شلوغ  را مدیریت می‌کرد، مثلاً‌ در همان فیلم سینمایی «نسل سوخته» با آرامش کامل صحنه‌های شلوغ فیلم را مدیریت می‌کرد. رسول بسیار آدم شوخی بود.

این تهیه‌کننده سینمای ایران اظهار کرد: خاطرم است که در یکی از صحنه‌ها به یکی از بچه‌های تیم سازنده فیلم پرخاش کرد؛ اما ۲ ساعت بعد از او عذرخواهی کرد، حتی خاطرم است که رفت برای او کادو خرید تا از دلش درآورد.

انتهای پیام/*

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *