مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی:

همین شرایط ادامه یابد رودخانه های استان در فصل بهار به آب دهی مناسب نمی رسند/ کاهش ۸۰ درصدی بارندگی

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی گفت: امروز نزدیک به ۶۵ درصد کاهش روان آب را تجربه می کنیم و اگر همین شرایط ادامه یابد رودخانه های استان در فصل بهار نیز به آب دهی مناسب نخواهند رسید.

احمد قندهاری، مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی در گفتگو با طرقبه نیوز، ضمن اشاره به خالی بودن ۷۷ درصدی ظرفیت سدهای استان اظهار کرد: از لحاظ بارندگی ها و نزولات آسمانی شرایط خوبی نداریم و در خشکسالی شدیدی به سر می بریم.

وی افزود: پاییزی را در شرایط خشکسالی شدید تجربه کردیم و امروز که نزدیک به یک ماه از زمستان عبور کردیم اما متوسط کل بارش استان خراسان رضوی حدود ۱۱ میلی متر بوده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی با بیان اینکه نزدیک به ۸۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به آمار متوسط در دراز مدت داشته ایم گفت: متأسفانه تنها منبعی که آب را در اختیار استان قرار می دهد به طور کلی و در حال حاضر فقط باران است.

وی افزود: رودخانه قابل تجهی که از خارج از کشور وارد شود را نداریم لذا بارندگی ها تنها منبعی است که آب را در اختیار ما قرار می دهد.

قندهاری ضمن اشاره به بسته بودن درهای آسمان و رحمت الهی تصریح کرد: به نظر می رسد شرایط در بخش های کشاورزی و سایر بخش ها پیچیده باشد.

 

کاهش ۶۵ درصدی روان آب های استان

 

وی افزود: بخش کشاورزی و رودخانه ها که به آب های سطحی وابسته هستند در حال حاضر شرایط خوبی را ندارند.

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی گفت: امروز نزدیک به ۶۵ درصد کاهش روان آب را تجربه می کنیم و اگر همین شرایط ادامه یابد رودخانه های استان در فصل بهار نیز به آب دهی مناسب نخواهند رسید چراکه بارندگی ها بایستی در پاییز انجام شود تا رطوبت خاک تأمین شود.

وی با بیان اینکه پس از تأمین رطوبت خاک، بارش ها به روان آب یا بارش مؤثر تبدیل می شود افزود: خشکی های امسال روی میزان بارش در سال آینده هم تأثیرگذار است و بیشترین تأثیر را کشاورزان وابسته به آب های سطحی هستند خواهند دید.

قندهاری اظهار کرد: در سال آینده قنوات فصلی استان باتوجه به کمبود بارش ها دچار مشکل می شوند و بر همین اساس آن بخش از کشاورزی وابسته به قنوات تأثیر می پذیرند.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *