رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز:

رشد ۱۳۰درصدی واکسیناسیون تب برفکی در دام سبک طرقبه شاندیز

رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز گفت: واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت گوسفند و بز این شهرستان رشد ۱۳۰ درصدی نسبت به پیش بینی سال جاری داشته است.

هادی شایسته رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز در گفتگو با طرقبه نیوز، واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت گوسفند و بز این شهرستان رشد ۱۳۰ درصدی نسبت به پیش بینی سال جاری داشته است.

 

وی افزود: تب برفکی از جمله بیماری های ویروسی و واگیردار دامی بوده که در صورت بروز، ضمن ایجاد زخم های دهان و پا در دام ، خسارات اقتصادی بصورت تلفات در دام های جوان و افت تولید در دام های بالغ ایجاد خواهد کرد.

 

شایسته تصریح کرد: با توجه به سرد شدن هوا و افزایش رطوبت نسبی، شرایط برای بروز و انتشار بیماری تب برفکی در دام ها بویژه دام های سبک فراهم بوده، لذا این شبکه علیرغم اجرای برنامه واکسیناسیون در دام ها، نسبت به اطلاع رسانی به دامداران و توصیه رعایت شرایط امنیت زیستی، از جمله کاهش تردد به بازار دام و سایر دامداری ها، و اجتناب از ورود دام جدید به دامداری ، اقدام نموده است.

 

وی افزود: در سال جاری بالغ بر ۳۴ هزار نوبت واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز در ۳۹ روستای واجد دام شهرستان انجام پذیرفته است . همچنین با بررسی ها و پایش های صورت گرفته تاکنون موردی از این بیماری در شهرستان مشاهده نشده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز گفت: این طرح همزمان با کشور به عنوان فاز عملیات واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در دام هایی مانند گوسفند و بز شهرستان اجرا می شود.

 

وی افزود: بیماری تب برفکی از جمله بیماری های واگیردار دامی است که در صورت بروز و انتشار در دام ها، همراه با تلفات در گوساله ها و بزغاله های جوان بوده و همچنین باعث کاهش تولیدات دامی اعم از شیر و گوشت خواهد شد.

 

شایسته خاطرنشان کرد: باتوجه به لزوم پیشگیری از بروز و انتشار بیماری های واگیردار بویژه بیماری تب برفکی، واحد مبارزه با بیماری های این شبکه طی ۲ مرحله واکسیناسیون گاو و گوساله و ۳۰ هزار نوبت واکسیناسیون گوسفند و بز را انجام داده است.

وی با بیان اینکه بیماری تب برفکی از جمله بیماری های واگیردار دامی با انتشار زیاد همراه با تلفات بوده افزود: آفت تولید در دام های بالغ به عنوان عامل تهدید علیه اقتصاد دامپروری محسوب می شود.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *