نویسنده کتاب مورد تقدیر رهبرمعظم انقلاب:

دهه ۶۰ در ادبیات کودک دهه‌ای ماندگار و طلایی است / لزوم سیاست‌گذاری دولت برای حمایت از آثار ادبیات کودک و نوجوان

نویسنده کتاب مورد تقدیر رهبرمعظم انقلاب گفت: در راستای نزدیک شدن فضای ذهنی مخاطبان امروز به نوشته و آثار نویسندگان دولت می تواند با سیاست‌گذاری صحیح تسهیل و حمایت داشته باشد و فضایی برای توزیع مناسب تولیدات در سراسر کشور برای رسیدن به دست مخاطب ایجاد کند.

محمد میرکیانی نویسنده کتاب مورد تقدیر رهبرمعظم انقلاب در گفتگو با طرقبه نیوز؛ به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان اظهار کرد: ادبیات کودک و نوجوان به وِیژه در دهه ۶۰ وارد دوره طلایی شد که واقعا بازگشت‌‌ناپذیر است و بسیاری از نویسندگان وارد این عرصه شدند که تا قبل از انقلاب به دلیل انحصاری بودن این حوزه امکان ظهور و بروز استعدادها وجود نداشت.

وی افزود: باتوجه به آغاز فضای باز دهه ۶۰ برای تولید فکر و فرهنگ در این حوزه، این ادبیات به ادبیات مردمی تبدیل شده لذا پس از انقلاب به عنوان سهم و کالای فرهنگی برای حوزه اندیشه و فرهنگ خانواده پذیرفتند و به رسمیت شناختند.

قائم مقام شبکه کودک گفت: خانواده ها به این نکته رسیدند داستان، قصه و سایر حوز های ادبی و هنری در ارتباط با کودک یک ارزش است و وسیله ای تربیتی و محتوایی برای آموختن مفاهیم دینی، ملی و ادبی محسوب می شود لذا ادبیات کودک در دهه ۶۰ موج عظیم فرهنگی در کشور به وجود آورد.

وی با اشاره به تولید آثار بسیار برجسته در این ایام تصریح کرد: تعداد آثار نویسندگان و ناشران این سال‌ها در این زمینه قابل توجه بود و با اتحاد تمام مراکز فرهنگی و انقلابی که حتی وظایف دیگری بر عهده داشت، بر حوزه رسانه‌ای و نمایشی تأثیر بسزایی گذاشتند و همین موجب تربیت نسلی توانمند شد که دست به انتخاب های بزرگ در راستای پیشرفت اهداف کشور بزنند.

مدیر اسبق انتشارات کانون پرورش فکری و فرهنگی کودکان و نوجوانان گفت: دهه ۶۰ در ادبیات کودک دهه ای ماندگار و طلایی است و در این سالها عرصه ادبیات کودک و نوجوان میان توده های مردم گسترش پیدا کرد که مدیون انقلاب اسلامی و اتفاقات بزرگ فرهنگی این دهه هستیم.

وی با بیان اینکه ادبیات کودک امروز دارای رقیبان بسیاری اعم از تولیدات تصویری، شبکه های مجازی و آثار ترجمه‌ای است اظهار کرد: متناسب با نیاز امروز کودکان باید فضای جذاب و متنوع برای مرتفع شدن نیازهای نوجویی کودک و نوجوان ایجاد شود.

*وظیفه دولت در برابر آسیب های فرهنگی حمایت مستقیم از حوزه تولید فکر و فرهنگ است

میرکیانی گفت: فضای نوشته ها و آثار نویسندگان باید  قابل هضم و درک باشد و به فضای ذهنی مخاطبان امروز نزدیک شود چراکه سلیقه کودک و نوجوان امروز تغییر کرده و کوتاه نویسی، زیبا نویسی و روان نویسی نیز به عنوان بخشی از سلیقه کودک و نوجوان امروز باید رعایت شود.

مدیر سابق گروه های کودک شبکه یک و دو سیما افزود: در این راستا دولت می تواند با سیاست‌گذاری صحیح تسهیل و حمایت داشته باشد و فضایی برای توزیع مناسب تولیدات در سراسر کشور برای رسیدن به دست مخاطب ایجاد کند.

وی با طرح این سؤال که چطور می شود اگر مدتی سیب زمینی و پیاز کاهش یابد دولت رأسا ورود پیدا می کند اما در حوزه کتاب و کودک به دلیل پنهانی بودن تأثیرات حوزه فرهنگ شاهد بی توحهی هستیم.

قائم مقام شبکه کودک وظیفه دولت در برابر آسیب های فرهنگی را حمایت مستقیم از حوزه تولید فکر و فرهنگ در این عرصه ادبیات کودک و نوجوان دانست و خاطرنشان کرد: همه نویسندگان انقلابی باید در این عرصه با توجه به نیازهای فرهنگی نسل امروز، شرایط خانواده و وضعیت روز دنیا، تمهیداتی برای تبلیغ اندیشه بر اساس اتفاقات لایه پنهانی ادبیات کودک و نوجوان و همچنین برای واکسینه و توانمند شدن در برابر ویروس های متعدد فرهنگی داشته باشند.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *