گزارش از «عباس تیموری» نخبه فرهنگی و نظامی دفاع مقدس؛

دغدغه اصلی فرهنگی ایشان پیاده سازی فرهنگ ظهور در میان نسل جوان بود/بخشی از وصیت نامه

مرحوم عباس تیموری از یادگاران و فرماندهان دوران دفاع مقدس بود و علی رغم جراحت های شیمیایی و درد و رنج بیماری پس ازجنگ نیز در جبهه فرهنگی و اشاعه دفاع مقدس ایفای نقش می کرد.

به گزارش طرقبه نیوز،  مرحوم عباس تیموری از یادگاران دفاع مقدس متولد ۱۳۴۳ در سن نوجوانی به جبهه های دفاع مقدس رفت و مدت هشت سال در عملیات های مختلف در برابر دشمن ایستادگی کرد .

وی از فرماندهان دوران دفاع مقدس بود و علی رغم جراحت های شیمیایی و درد و رنج بیماری پس ازجنگ نیز در جبهه فرهنگی و اشاعه دفاع مقدس ایفای نقش می کرد.

او در دوران زندگی سراسر پرافتخار خود علاوه بر تأسیس انجمن راویان دفاع مقدس خراسان رضوی چندین کتاب از جمله «رازبندگی»، «نگاه اجمالی» و «اما خرمشهر» را به رشته تحریر درآورد.

محمد توسلی دوست صمیمی حاج عباس تیموری با بیان اینکه رفاقت صادقانه حاج عباس زبانزد همه بود و با داشتن مسئولیت ها و داشتن سطح بالای علمی، کارشناس مسائل فرهنگی، سیاسی و نظامی بود.

حاج عباس کلکسیون خاطرات و درس های دفاع مقدس بود

وی با بیان اینکه ایشان را به عنوان کلکسیون خاطرات و درس های دفاع مقدس از دست دادیم افزود: در اوج سختی و گره افتادن به امور تواضع  و صبوری مورد رعایت ایشان بود و گره گشای امور دیگران بود و هر چند با حاج عباس طی زمان دفاع مقدس نبودیم اما در سابقه نظامی گری خودش فرمانده گردان را داراست.

توسلی با اشاره به انیس و مونس بودن مرحوم تیموری با «شهید برونسی» و «شهید حسین محمدیان» گفت: در والفجر ۸ و الفجر مقدماتی خاطراتی از آن بیان می کردند و گفتنی است این فرمانده دفاع مقدس با تحصیلات عالیه در مباحث استراتژیک در تمام مسائل فرهنگی، سیاسی و نظامی کارشناس و دارای نظر بود.

وی افزود: ایشان به عنوان کارشناس خبره جنگ نرم، راه های مقابله را علاوه بر شناخت معضلات فرهنگی و اجتماعی مطرح می کرد و به عنوان فردی جامعه نگر همیشه مطرح بودند.

دوست صمیمی حاج عباس تیموری گفت: او نویسنده کتاب مانند «نگاه اجمالی به دفاع مقدس» بود و در دانشگاه ها هم تدریس شده است و علاوه بر آن راه اندازی و تأسیس کمیته راویان دفاع مقدس نیز یکی از دغدغه های ایشان به عنوان بازنشر فرهنگ دفاع مقدس را در کارنامه دارد که طی آن حداقل تربیت راوی و ایجاد خط و مشی صحیح در روایت گری را در دستور کار داشتند.

وی با بیان اینکه حاج عباس در خصوص حوزه جوانان نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری اهتمام داشتند و مسئولیت های کلیدی به جوانان سپرده است افزود: او در خیریه ای به صورت گمنام فعالیت داشتند که ۵۰۰ خانواده بی سرپرست را تحت پوشش داشته است و نکته ای که قابلیت فرهنگ شدن در سیره ایشان دارد ارائه وجوه دریافتی کلاس های مختلف دانشگاهی و تربیتی به همان خیریه بود.

توسلی تصریح کرد: روز اول محرم ایشان سکته مغزی کرده و به کما رفتند و در شب شهادت امام حسن مجتبی(ع) به ملکوت اعلی پیوست و قابل ذکر است حاج عباس با علم و دانش والا، پای بند به جایگاه اجتماعی و شغلی به عنوان فرمانده نشد و بسیار به اصطلاح خاکی و بدون تشریفات عمل می کرد.

وی افزود: جنبه مردمی بودن ایشان با تمامی طیف های جوان به دلیل درک از موضوعات مورد دغدغه و اینکه رفاقت و مشورت داشت دارای اهمیت است.

حسین حیدری همرزم حاج عباس تیموری با اشاره به اینکه ایشان از فرمانده گروهان و مسئول محور عملیات شروع و تبدیل به یکی از از خط شکن های کربلای پنج و بعد از آن نیز جانباز دفاع مقدس شده اند گفت: رحلت حادث شده ایشان از مجروحیت های دوران دفاع مقدس بود.

وی افزود: ایشان فرمانده سپاه نواحی دو گانه مشهد بوده و البته در حوزه فرهنگی دفاع مقدس ضرورت دیدند که کتابی مخصوص راویان دفاع مقدس نوشتند و کتاب «من با خرمشهر» را نوشتند برای اینکه مشاهده کردند علی رغم صحبت های زیاد در مورد خرمشهر یادمانی در این باره وجود ندارد و کتابی جدید از ایشان نیز آماده چاپ است و سایر کتب ایشان تا چاپ نهم ایشان پیش رفته است.

همرزم حاج عباس تیموری اظهار کرد: او در حوزه فرهنگ دفاع مقدس با ذهن باز و مغز توسعه یافته در مسائل فرهنگی و دفاعی فعالیت داشتند و فردی بسیار خوش اخلاق با قابلیت جذب کنندگی بودند و در تعاملات کسی تشخیص نمی داد ایشان فرمانده گردان هست در حالیکه فرمانده سپاه غرب مشهد بوده اند.

وی افزود: با مراجعان بسیار متواضع و بسیار پرکار بودند و ایشان بنیانگذار مؤسسه راویان دفاع مقدس و روایت گری دفاع مقدس هستند و چندین سال بازرس ویزه ستاد فرماندهی کل قوا در حوزه راهیان نور و روایت گری بوده اند.

حیدری با اشاره به اینکه حاج عباس در مورد درصدهای مجروحیتش با کسی حرفی نمی زد  و از دوستان قدیمی هم از این درصد های مجروحیت ها اطلاع ندارند گفت: او بسیار دلسوز و دغدغه مند عرصه فرهنگی بود و از افراد بی بصیرت بسیار ناراحت وغمگین می شدند.

روایت گران پلی برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل های جدید هستند

وی افزود: دغدغه اصلی فرهنگی با محوریت دفاع مقدس با اینکه در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و نظامی فعال بود داشت که فرهنگ ظهور را بتوانیم در نسل جوان پیاده سازی کنیم و رابطه ای میان نسل جدید ایجاد شود لذا روایت گران نیز می توانند پلی برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل های جدید و با صرف زمان بسیاری در فضای مجازی و حقیقی برای تربیت نیروی فعال سهم بسزایی در اشاعه فرهنگ انقلابی داشته باشند.

وصیتنامه به دوستان: سخنی با دوستان و راویان ,خوب حالا که در جمع شما نیستم شاید بهتر بتونم صحبت کنم.اگه کارها برای خدا باشه اجر داره وگرنه به درد نمیخوره.این اولین اصله.دوم مطالعه و تحقیق است.در این مدت سعی من بر این بود تا مجموعه انجمن راویان بدون حاشیه بمونه و خیلی حوادث پیش آمد تا این آرامش به هم بخوره که بحمداله این طور نشد.ما در انجمن راویان به کسی بابت حضورش پول نمی دادیم.حق جلسه دریافت نمی کردیم.بعضی ها ما را دزد و… خطاب کردند که در پیشگاه الهی برایشان طلب عفو و بخشش دارم.از برادران عزیزم احمد سعادتمند،عباس آرانیان,حسن آسوده,علی بامشکی,علی پیله چیان,حسین حیدری,حسین ساغری,حسن هاشمی-بچه های راویان جوان و پیشکسوت کمال تشکر و درخواست عفو و.بخشش دارم.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *