گزارش/

داستان تجاوز غیرقانونی به اراضی طرقبه شاندیز

از ابتدای تشکیل شهرستان طرقبه شاندیز موضوع مرز دو شهرستان محل اختلاف بوده و این در حالی است که تقسیمات سیاسی و کشوری ارجحیت دارد طی روزهای گذشته طرح جامع شهر مشهد ابلاغ شد، طرحی که بر اساس اینکه حریم و محدوده هیچ شهری نمی تواند از مرز تقسیمات کشوری تجاوز کند، خلاف قانون است.

به گزارش طرقبه‌نیور، از ابتدای تشکیل شهرستان طرقبه شاندیز موضوع مرز دو شهرستان محل اختلاف بوده و این در حالی است که تقسیمات سیاسی و کشوری ارجحیت دارد.

 

طی روزهای گذشته طرح جامع شهر مشهد ابلاغ شد، طرحی که بر اساس اینکه حریم و محدوده هیچ شهری نمی تواند از مرز تقسیمات کشوری تجاوز کند، خلاف قانون است.

 

محدوده هایی از شهرستان اعم از شهرک صنعتی طوس، ورزشگاه ثامن و قسمتی از چاهشک طبق توافق‌های سالهای گذشته بصورت نقطه ای از شهرستان ما جدا و جزو مشهد به حساب می آید.

 

گویا این اتفاق برای مسئولان شهرستان و در پی این هستند که نسخه پیچی برای طرقبه شاندیز را متوقف کنند.

 

امروز نیز عضو شورای اسلامی شهر طرقبه ‌مراتب اعتراض شدید مردم شهرستان را در جلسه شورای اداری طرقبه شاندیز نسبت به طرح حریم شهر مشهد و تهدید حریم قانونی شهرستان  را بیان کرد.

 

سید حسن حسینی فرماندار طرقبه شاندیز گفت: بدون شک در این مسئله تغییرات مثبتی رخ خواهد داد به گونه ای که حق و حقوقات شهرستان حفظ شود و مجموعه شهرستان  به جد پیگیری این مهم تا حصول نتیجه منطقی و نهایی خواهند  بود.

 

وی ضمن تأکید بر فصل الخطاب بودن مرز تقسیمات کشوری افزود: انتظار است مسئولین فرا دستی در ابلاغ  طرح هایی با این گستره تبعات  اجتماعی با نگاه پیشگیرانه قبل از هرگونه  اقدامی با جلسات کارشناسی شده و حضور همه ذی نفعان  در خصوص این مسائل و با هدف راه مرضی الطرفین اقدام کنند.

فرماندار طرقبه شاندیز تصریح کرد: قطع و یقین این طرح در دیوان عدالت اداری قابلیت تعدیل دارد.

 

حسین ثابت گلستانی رئیس شورای اسلامی شهرستان طرقبه شاندیز با اشاره به رشد منفی جمعیت روستایی و خطر افزایش رشدسکونتگاه های غیر رسمی در حاشیه کلان شهرها اظهار کرد: حریم شهرها برخلاف سطح شهر باید نسبت به هر گونه ساخت و ساز حافظت شود، مگر موارد محدودی که در زمینه کشاورزی یا تفرجگاهی فعالیت دارند به شرطی که در تزاحم با حریم نباشند.

 

وی با انتقاد نسبت به این که مغایرت های موجود بین قانون تقسیمات کشوری، قوانین مرتبط با حریم و نقشه های شورای عالی شهرسازی وضع نظارت بر حریم را برای شهرداری های طرقبه و شاندیز سخت کرده است، افزود: از یک سو مدعی هستیم روستاها و شهرهای موجود در حریم مصوب شهر های طرقبه و شاندیز باید از قوانین و محدودیت های مرتبط خود تبعیت کنند اما از سوی دیگر تقسیمات کشوری چگونگی نظارت را مشخص می کند.

 

رئیس شورای اسلامی شهرستان طرقبه شاندیز با اشاره به این که تداخل مسئولیت ها مشکلاتی را در حوزه حاشیه نشینی و ایجاد سکونتگاه های غیر رسمی ایجاد می کند گفت: در تلاش هستیم با مدیریت تا حد ممکن از ایجاد این کانون ها جلوگیری کنیم.

 

وی با اشاره به این که رفع این تداخل ها باید در اسناد بالادستی دنبال شود، اظهار کرد: مراجع قانون گذار باید این ابهام ها و اشکال ها را برطرف کنند تا تداخل مسئولیت ها بین شهرداری مشهد و شهرستان طرقبه شاندیز در مورد حریم هر دو شهرستان برطرف شود.

 

ثابت گلستانی خاطرنشان کرد: همه ی ما در هر سمت و شغلی هستیم باید تابع قانون باشیم و قانون در سال ۱۳۸۴ در ماده ۲ آن به تصریح آمده، که مرز تقسیمات کشوری حاکم هست.یعنی حریم و محدوده هیچ شهری نمی تواند از مرز تقسیمات کشوری تجاوز کند.

 

وی افزود: مطمئنا مردم و مسئولین شهرستان طرقبه شاندیز مقابل طرح جامع مشهد ایستادگی خواهند کرد و طرحی که خلاف قانون باشد راه به جایی نمی برد.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *