گزارشی از رای مجدد مجلس به وزیر راه و شهرسازی؛

خطری که از بیخ گوش آخوندی عبور کرد/ بنایی:ضرورت رفع مشکلات مسکن مهر توسط وزیر راه/ علوی:آخوندی فکری به حال امکانات فرسوده راه آهن کند

روز یکشنبه اول اسفند، نمایندگان مجلس مخالفت خود را با استیضاح وزیر راه و شهرسازی ابراز داشتند و فرصتی دوباره به این وزیر دادند تا مشکلات سیستم حمل و نقل ریلی و مسکن مهر و … را برطرف نماید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از تهران نیوز؛ اول اسفند،پنجم آذر ماه بود که حادثه‌ای خونین که جان چند ده تن از هموطنانمان را ربود، نگاه جهانیان را به خود خیره کرد و این پرسش را به وجود آورد که چگونه ممکن است دو قطار اینچنین با یکدیگر برخورد کنند؟
انتظاری که مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی در پاسخ به آن استعفا کرد و با موافقت وزیر راه و شهرسازی نیز مواجه شد؛ اما چندان که باید، با اقبال عمومی مواجه نشد. این را می‌شود از طرح استضاح آخوندی دریافت که چندین روز پس از استعفای پورسیدآقایی و موافقت وزیر با آن، در مجلس مطرح شد؛ استیضاحی که برخی اظهارنظرهای وزیر پس از حادثه، از جمله بیمه بودن جان باختگان و حادثه دیدگان، در طرح آن بی تأثیر نبود.
البته این تنها دلیل نمایندگان برای استیضاح آخوندی نبود و رها شدن مسکن مهر با مشکلات فراوان، بی توجهی به پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، عدم انجام تعهدات در حوزه راه سازی، فرجام نامعلوم پرونده سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ و چندین دلیل دیگر برای این استیضاح وجود داشت که گویی همه در نتیجه برخورد دو قطار و وقوع آن فاجعه فراموش نشدنی، یادآوری می‌شدند.
رای اعتماد دوباره مجلس به آخوندی
در جریان استیضاح وزیر راه و شهرسازی،محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز، سیدمهدی مقدسی نماینده اراک، محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، اکبر ترکی نماینده فریدن، احمد علیرضا بیگی و محمدحسین فرهنگی نمایندگان تبریز و محمد دهقانی نماینده طرقبه و چناران به بیان دلایلشان برای امضای درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی پرداختند و ابوالفضل حسن‌بیگی نماینده دامغان و غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران نیز با استفاده از وقت دفاع وزیر در اظهاراتی از عملکرد آخوندی دفاع کردند و به عنوان مخالف استیضاح سخن گفتند.
در نهایت، تعدادی از نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند که رای به استیضاح وزیر راه و شهرسازی بدهند.نمایندگان مجلس در جلسات علنی نوبت صبح و عصر امروز (یکشنبه) مجلس به بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی با امضای ۳۱ نماینده پرداختند که در نهایت نمایندگان با ۷۴ رأی موافق، ۱۷۶ رأی مخالف و ۵ ممتنع استیضاح از مجموع ۲۵۷ نماینده حاضر در مجلس آخوندی را ابقاء‌ کردند.
آخوندی از رای اعتماد مجدد مجلس در جهت رفع مشکلات راه و شهرسازی اقدام کند
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «تهران نیوز» با اشاره به رای اعتماد مجدد مجلس به وزیر راه و شهرسازی گفت: روز یکشنبه اول اسفند، در جریان استیضاح وزیر راه و شهرسازی، نمایندگان مجلس بعد از شنیدن اظهارات آخوندی وزیر راه و شهرسازی، تصمیم گرفتند که به او رای مجدد دهند تا این وزارتخانه در ایام نزدیکی به نوروز دچار مشکل نشود.
وی با اشاره به عوامل متعددی که باعث رای اعتماد مجلس به وزیر راه و شهرسازی شد، اظهار داشت: عواملی همچون شنیدن اظهارات وزیر راه در صحن مجلس، نزدیکی به نوروز ۹۶، ماه های پایانی دولت یازدهم و جلوگیری از پیش آمدن مشکلات برای وزارت راه و شهرسازی و … از جمله دلایل رای اعتماد مجدد نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی بود.
وی با بیان اینکه رای اعتماد به وزیر راه و شهرسازی نشان از تزریق اعتماد مجدد بود و بدون شک وزیر باید یک انرژی مضاعفی را از این رای اعتماد مجلس به دست آورده باشد، گفت: وزیر راه و شهرسازی با توجه به رای اعتماد مجدد مجلس، باید تلاش خود را در راستای رفع مشکلات و موانع راه و شهرسازی به کار گیرد تا بتواند پاسخگوی نیازهای این بخش باشد.
وزیر راه و شهرسازی باید توسعه حمل و نقل ریلی را در پیش بگیرد
حمید بنایی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «تهران نیوز» با اشاره به استیضاح عباس آخوندی،وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت:موافقان و مخالفان استیضاح آخوندی این گونه بود که موافقان استیضاح، معتقد بودند که باید وزیر راه برکنار شود تا وضعیت حمل و نقل کشور، رنگ و بوی تازه ای بگیرد اما تعدادی دیگر معتقد بودند که در اواخر دولت یازدهم به سر می بریم و بهتر است که به دولت بهانه ای ندهیم و کمک کنیم که عدم وجود وزیر باعث سرگردانی مردم و ناتمام ماندن پروژه های عمرانی نشود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم که در آینده شاهد وقوع حوادث تلخ همچون برخورد دوقطار مسافربری در سمنان نباشیم و نیاز است که وزیر راه و شهرسازی، از اعتماد دوباره مجلس به خودش نهایت استفاده را ببرد و شاهد توسعه حمل و نقل ریلی با استفاده از امکانات روز و مدیریت مدرن و عالی باشیم و وزیر راه از این فرصت در جهت رفع مشکلات وزارت راه و شهرسازی به ویژه مسکن مهر اقدام نماید.
وزیر راه فکری به حال امکانات فرسوده راه آهن کند
سیدحسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «تهران نیوز» در خصوص استیضاح وزیر راه گفت: همانطور که در جلسه استیضاح آخوندی در مجلس شاهد بودیم، برخی از نمایندگان خیلی تاکید داشتند که وزیر راه برکنار شود و در مقابل، برخی معتقد بودند که باید به وزیر راه فرصت بیشتری داد و در نهایت آخوندی در وزارت خود باقی ماند..
وی در خصوص لزوم توسعه سیستم حمل و نقل ریلی برای کاهش آسیب ها و حوادث، اظهار داشت: باید مسئولان با همکاری همدیگر برای توسعه راه آهن و شبکه ریلی کشور بکوشند و مانع از تکرار چنین وقایع تلخی در جامعه شوند و باید گفت که بخشی ریلی کشورمان، مشکلات زیادی دارد و اکثر واگن های قطار، قدیمی هستند و نیاز است که زیرساخت ها را توسعه داد و ما همه این موارد را به وزارت راه اعلام نموده ایم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه باید سیستم های راه آهن را هوشمندسازی کنیم تا بتوانیم بسیاری از این مشکلات فعلی را حل کنیم، افزود: وسایل و برخی امکانات راه آهن واقعا فرسوده هستند و باید وزیر راه و شهرسازی،فکری برای آن کند.
مزخرف خواندن مسکن مهر از سوی وزیرراه و شهرسازی جای تعجب دارد
علیرضا ابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی «تهران نیوز» با بیان اینکه اگر دولت یازدهم و وزیر راه و شهرسازی بپذیرد که مسکن مهر،طرح نظام است نه دولت دهم، همه مشکلات حل می شود،گفت: استیضاح وزیر راه و شهرسازی فقط مربوط به حادثه برخورد دو قطار در سمنان نبود و می توان به بی مهری های وزیر راه و شهرسازی به پروژه مسکن مهر هم اشاره کرد.
وی ادامه داد:دولت یازدهم باید مسیر دولت قبلی در مسکن مهر را طی می کرد و تا جایی که امکان دارد مشکلاتی که مردم با آن روبرو هستند از جمله متقاضیان مسکن مهر را نجات می داد.
عضو کمیسیون فرهنگی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا در مجلس دهم دغدغه ای برای مسکن و اشتغال جوانان وجود دارد اذعان داشت: مجلس دهم عزم جدی دارد تا بتواند چالش های معیشتی مردم از قبیل اشتغال و مسکن را برطرف کند.

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *