پژوهشگر و مدرس اقتصاد اسلامی:

خروجی آمارهای اقتصاد مقاومتی دولت در زندگی مردم مشاهده نمی شود/ باور به اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت کمرنگ است

پژوهشگر و مدرس اقتصاد اسلامی گفت: حرف های کلی در راستای شعار اقتصاد مقاومتی مؤثر نیست و باور به اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت کمرنگ است و روی مفهومش توافق همگانی در دولت نیست و برخی برای خالی نبودن عریضه به برنامه های دولت لفظ اقتصاد مقاومتی می چسبانند.

بیژن عبدی پژوهشگر و مدرس اقتصاد اسلامی در گفتگو با طرقبه نیوز؛، پیرامون بررسی عملکرد نحوه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور اظهار کرد: آمار دولت در ارزیابی عملکرد اقتصاد مقاومتی دارای اهمیت است چراکه در هیئت دولت طرح ها و پروزه هایی ارائه شد که برخی از آنها خیلی کلان بود و قابلیت ارزیابی ندارد.

وی افزود: حرف های کلی در راستای شعار اقتصاد مقاومتی مؤثر نیست و باور به اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت کمرنگ است و روی مفهومش توافق همگانی در دولت نیست و برخی برای خالی نبودن عریضه به برنامه های دولت لفظ اقتصاد مقاومتی می چسبانند.

پژوهشگر اقتصاد اسلامی گفت: طرح های ارائه شده توسط دولت پروژه های معمولی و روزمره دولتی بوده که ربطی هم به اقتصاد مقاومتی در برخی اوقات ندارد؛ مشکل دولتمردان نحوه تخصیص بودجه نبود در حالیکه برداشت آنها این بود که تعدادی پروژه را که اولویت دارد بیشتر اهمیت دهیم.

وی با بیان اینکه نگاه به اقتصاد مقاومتی یعنی فرآیندی که در انتها تولید داخلی تقوت شود که خودش ابزارهای متنوعی را از جمله محدودکردن واردات و میدان دادن به پیمانکاران داخلی می طلبد افزود: در بسیاری از قراردادها خارجی ها برنده مناقصات اعلام شده و لذا این نشان می دهد که رویکرد دولت با اساس اقتصاد مقاومتی در نگاه رهبر معظم انقلاب فاصله وجود دارد.

عبدی تصریح کرد: ارتباط بین دانشگاه و صنعت طی برنامه های این سالها رخ نداده است و حتی در صنایع پیشتاز کشور به سمت تعطیلی میل می کند که با مقوله اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد.

وی ضمن اشاره به اهمیت سیاست هایی اعم از ارتقای توان علمی، تنوع بخشی به بازارهای صادراتی، جایگزینی ارزهای غیر از دلار در مبادلات پولی افزود: چه در بعد کالا و چه دیپلماسی خارجی این سیاست ها اعمال نشده است.

پژوهشگر اقتصاد اسلامی گفت: باور به تولید ملی وجود ندارد و برخی مسئولان مدهوش غربی ها هستند و با تصور «ما نمی توانیم» صنعت مونتاژ روز به روز گسترش می یابد که مخالف اقتصاد مقاومتی است لذا رهبرمعظم انقلاب بر توانمندی داخلی تأکید دارند.

وی افزود: سال ها قوانین و حمایت ها برای تولید کننده و صادرکنندگان گره داشته است و بیشتر جهت گیری فعالیت های مالی در راستای تسهیل واردات برای رانت خواران بوده است.

عبدی خاطرنشان کرد: خروجی آمارهای سیاسی دولت در زندگی مردم مشاهده نمی شود و مشخص نیست در کدام بخش ها رشد پیدا شده است لذا این اعداد و ارقام دولت با واقعیت منطبق نیست.

وی افزود: دولت تنها به ۲۰ درصد از بودجه مورد تصویب مجلس عمل کرده و ۸۰ درصد تخلف کرده است لذا دولت پای بند به برنامه نیست و البته قوانین مجلس در این مورد خلأ دارد.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *