آیت الله علم الهدی:

حکومت های وابسته غربی می خواستند جریان تعلیم و آموزش را از دین جدا کنند/ وحدت فرهنگی حوزه و دانشگاه از وحدت علمی مهم تراست

آیت الله علم الهدی گفت: اولین حرکتی که غربی ها در ابتدای شروع استعمار در تخریب تمدن اسلامی انجام دادند سکولارسازی آموزش و علم را پیش بردند.

به گزارش طرقبه نیوز؛ آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، ظهر امروز در نشست هم اندیشی حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: موضوع وحدت حوزه و دانشگاه از ابتکارات امام خمینی(ره) است و مقدمه این از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان تحصن علما بود.

وی با اشاره به شعار وحدت روحانی و دانشجو افزود: گزاره روحانی – دانشجو پیش نیاز وحدت حوزه و دانشگاه است و البته امام(ره) اولین کسی بود که این اصطلاح را به کار بردند.

آیت الله علم الهدی اظهار کرد: تأسیس گفتمان های ایجاد شده توسط امام(ره) در واقع خط ثابت برای ایجاد حفظ اصول انقلاب اسلامی بود.

وی افزود:  وحدت حوزه و داشنگاه خط گفتمانی برای حفظ انقلاب اسلامی بود چراکه تخریب تمدن اسلامی و سکولارسازی علم و تعلیم و تربیت آغاز شده بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: روزی که دنیای غرب می خواست  بر تمام منابع کشور مسلط شود طبیعی بود که بایستی ما را تحت تأثیر تمدن غرب قرار دهد و برای این منظور باید تمدن اسلامی را از بین می برد.

وی افزود: اولین حرکتی که غربی ها در ابتدای شروع استعمار در تخریب تمدن اسلامی انجام دادند که در کشورهای عربی به راحتی پیش رفتند اما در ایران سکولارسازی آموزش و علم را پیش بردند.

آیت الله علم الهدی گفت: باوجود مسئله رنسانس علمی در غرب و پیشرفت غرب در حو.زه علوم تحربی، پیشرفت حوزه علوم تجربی را گره زدند به نقاط مبنایی اولیه جهان بینی غرب.

وی افزود: آهسته این مسئله را جا انداختند که علتی که در غرب پیشرفت داشتیم و به تحول عظیم صنعتی و تکنولوژی رسیدیم به علت کنار زدن دین و کلیسا بود لذا توصیه می کردند اگر مسجد  و دین را کنار بگذارید پیشرفت خواهید داشت.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اولین نهاد علمی سکولار دارالفنون بود که برخی از مسئولانش تحت تأثیر جریان سکولارسازی قرار گرفتند و این افراد را مسئول دارالفنون گذاشتند که مبادا آموزش دینی در این نقطه علم و آموزش فناوری نیروها نفوذ داشته باشد، این امر در راسای تخریب تمدن اسلامی، برای سطله تمدن غرب و براندازی تمدن اسلامی بود.

وی افزود: هر حکومتی وابسته ای که روی کار می آمد می خواست جریان تعلیم و آموزش را از دین جدا کند لذا کار به جایی رسید که هر گونه مظهر دینی در دانشگاه در زمان رضاشاه از بین رفت.

آیت الله علم الهدی اظهار کرد: وحدت علمی بخشی از وحدت حوزه و دانشگاه است اما مهم تر از آن وحدت فرهنگی حوزه و دانشگاه است و امروز فرهنگ حوزه و دانشگاه به یکدیگر ورود داشته است لذا بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب دانشگاه محیط آرمانی باید باشد.

وی با بیان اینکه  حالت آرمانگرایی ارزشمند و مطلوب است و دغدغه مندی در این راستا مقدس است افزود: تا به امروز در وحدت حوزه و دانشگاه بی توفیق نبودیم و آمیختگی فرهنگی در حال توسعه است و سال به سال بیشتر می شود و قطعا آمیختگی علمی و فکری باوجود اساتید متدین دارای اهمیت است.

نتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *