دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی:

حوزه امر به معروف و نهی از منکر به وسعت تمام شئون زندگی فردی و احتماعی است

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر حوزه وسیعی دارد به وسعت تمام شئون زندگی فردی و احتماعی افزود: محدود کردن آن به مصادیق معمولی ظلمی بزرگ به این واجب الهی است.

سید عبدالله ارجائی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در گفتگو با طرقبه نیوز، اظهار کرد: مقوله امر به مروف یکی از واجبات بزرگ الهی و از فروعات دین اسلام است و گفتنی است که احکام نورانی اسلام در دسته بندی کلی به دو دسته اساسی اجکامی که وجوب شرعی دارند و در کنار آن احکامی که وجوب شرعی و وحوب عقلی برای انسان دارند.

 

وی افزود: اسلام به عنوان دینی فطری تمام دستورات آن جنبه عقلی دارد و البته برخی احکام اسلام دارای وضوح است که امر به معروف و نهی از منکر یکی از این هاست.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی گفت: بر اساس فرموده حضرت محمد(ص)، عده ای با هم همسفر هستند اگر فردی در قسمت جایگاه خودش سوراخی حفر کند عقل سلیم نمی پذیرد لذا امر به معروف و نهی از منکر جزو مسائل عقلی و فطری است که مورد تأکید شارع مقدس نیز می باشد.

 

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر حوزه وسیعی دارد به وسعت تمام شئون زندگی فردی و احتماعی افزود: محدود کردن آن به مصادیق معمولی ظلمی بزرگ به این واجب الهی است.

 

ارجائی تصریح کرد: بر اساس ماده یک قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، هر فعل و قول و ترک فعل و قول مورد اشاره در شارع مقدس یا قانون مورد امر به معروف و نهی از منکر می شود.

 

وی ضمن اشاره به اینکه اولویت های امر به معروف و نهی از منکر در کلام رهبر معظم انقلاب امده افزود: پرداختن به مواردی که در صدر اولویت ها است نکته اساسی و مهم است لذا ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تنها در ۸ ماه نزدیک به هزار مورد از مصادیق معروف واجب و منکر حرام را احصا کرده است.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی گفت: دامنه معروفات و منکرات وسیع و پهناور است و باید توجه کافی به آن شود چرا که امر به معروف مورد تأکید الهی است و بیش از ۱۲۰ ایه مستقیم  و غیر مستقیم به آن اشاره دارد.

 

وی امر به معروف و نهی از منکر را راه و روش انبیا و صلحا دانست و افزود: امر به معروف و نهی ازمنکر فریضه ای عظیم است که دیگر فرایض یه واسطه آن اجرا می شود، فریضه ای که اگر درست اجرا شود بر اساس روایات رونق کسب و کار، آبادی زمین و احقاق و حقوق حاصل می شود.

 

ارجائی اظهار کرد: امام علی(ع) در این باب می فرمایند مثال امر به معروف به مانند تمام خوبی ها حتی بالاتر از جهاد فی سیبل الله می ماند.

 

وی با بیان اینکه امر به معروف یادگرفتنی است و بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب مثل نماز است و باید بروید یاد بگیرید افزود:  امر به معروف و نهی از منکر دو مدل علم نیاز دارد یکی شناخت معروف و منکر و دیگر باید علم چگونگی اجرای این فریضه را بیاموزیم.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی ضمن اشاره به شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: احتمال تاثیر در امر به معروف برای عده ای مانعی برای انجام ندادن امر به معروف شده اما شهدای امر به معروف و برخی که در برابر این واجب مقاومت می کنند نشان دهنده تاثیر ان است.

 

وی ضمن تأکید بر اینکه نباید واجب الهی بخاطر ترس از دنیا ترک شود افزود: مفسده ای بزرگ تر و احتمال خطری بالاتر از ان چیری که برای امام حسین(ع) اتفاق افتاد ممکن نیست اما با انکه می دانست مفسده دارد امر به معروف کرد لذا موضوع مفسده نیاز به تفسیر و توضیح دارد.

 

ارجائی خاطرنشان کرد: قیام حسینی قیام یک روزه نیست بلکه جاری در زمان است لذا در تمام زمان ها یزیدی هست پس حسینی لازم دارد و در این راستا باید یزید زمان ما شناخته شود.

 

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *