مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی:

ثبت نام بیش از ۵۱۳ کاروان زیارتی از ۲۱ استان کشور برای تشرف به حرم مطهر رضوی/ ۲۰۰ پرواز و خطوط ریلی ۲۷ نقطه کشور برای بازگشت زائران حرم مطهر رضوی فعال است

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای ماه محرم سامانه زائران «هشت» که مربوط به جمعیت خدمتگذاران می باشد برای ثبت نام کاروان ها فعال است و تا امروز بیش از ۵۱۳ کاروان شامل بیش از ۷۵ هزار نفر برای تشرف به بارگاه مطهر رضوی در این کاروان ها ثبت نام داشته اند.

مهدی فروزان مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در گفتگو با طرقبه نیوز، اظهار کرد: از ابتدای ماه محرم سامانه زائران «هشت» که مربوط به جمعیت خدمتگذاران می باشد برای ثبت نام کاروان ها فعال است و تا امروز بیش از ۵۱۳ کاروان شامل بیش از ۷۵ هزار نفر برای تشرف به بارگاه مطهر رضوی در این کاروان ها ثبت نام داشته اند.

 

پیش بینی رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته در آمار زائران آخر صفر را داریم

وی افزود: پیش بینی می کنیم نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد در آمار زائران آخر صفر داشته باشیم و باتوجه به اینکه سال گذشته ۲۹۱ هزار نفر زائر داشته ایم امسال تعداد زائران تا ۳۳۰ هزار نفر هم می رسد.

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود ۱۱۰ هزار نفر همان روز شهادت علی بن موسی الرضا(ع) از روستاهای اطراف مشهد از جاده های کلات، سرخس و گلبهار به صورت خودجوش در مسیر زیارت حضور پیدا می کنند گفت: کاروان های زیارتی از ۲۱ استان کشور در این ایام به مشهد مقدس مشرف می شوند و بر اساس آمار بیشترین کاروان ها مربوط به خراسان و گلستان است که از تمام شهرها کاروان های پیاده در این مسیر حضور می یابند.

وی با اعلام حضور زائران پیاده از استان های همجوار به صورت زائران پیاده ای که در سامانه ثبت نام کرده اند افزود: یک کاروان دانشجویی دختران دانشگاه آزاد اسلامی با تعدد ۱۵۰۰ و ۵۰۰ دانشجوی مراکز آموزش عالی سراسر کشور نیز در ملک آباد مستقر می شوند  و پیاده روی را آغاز می کنند.

 

پذیرای کاروان های اهل سنت و زائران خارجی هستیم

فروزان تصریح کرد: کاروان های اهل سنت هم در نزدیکی مشهد مستقر و از آنجا پیاده روی خواهند داشت و پس از آن با تجمع در رواق های حرم مطهر رضوی در این مراسم شرکت می کنند و گفتنی است که امسال ۴ هزار نفر از خانواده های شهدا از ملک آباد پیاده روی و تشرف به حرم مطهر رضوی خواهند داشت.

وی با اشاره به مسیرهای ورودی از سمت قوچان و چناران مربوط به استان های شمالی افزود: زائران پیاده شهرستان های تربت حیدریه، نیشابور از جاده قدیم ملک آباد وارد مشهد مقدس می شوند شهرستان های تربت جام، فریمان و تایباد نیز از جاده قدیم طرق و بهشت رضا وارد مشهد مقدس می شوند.

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برای ۶۰ ایستگاه پذیرایی در سطح شهر مشهد مقدس مجوز صادر شده است خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۲۷۶ ایستگاه پذیرایی و اسکان در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس مستقر داشتند که همین میزان در امسال نیز قطعا وجود دارد که در همین روزها ۱۰۰ ایستگاه فعالیت خودشان را آغاز کرده اند.

 

۲۰۰ پرواز و خطوط ریلی  ۲۷ نقطه کشور برای بازگشت زائران حرم مطهر رضوی فعال است

 

وی افزود: باتوجه به اینکه از ۲۷ نقطه کشور خطوط ریلی به مشهد مقدس منتهی می شود، برای زائران حرم مطهر رضوی در موضوع رفت و برگشت تمامی ۲۷ نقطه فعال هستند و در مسیرهای محلی قطار نیشابور، جوین، جغای، سبزوار و سرخس برگشت زائران را پوشش داده می شوند.

فروزان گفت: حدود ۴۲۰۰ دستگاه اتوبوس آماده بازگشت زائران هستند و در حوزه نیز هواپیمایی تلاش شده حدود ۲۰۰ پرواز در ایام پایانی ماه صفر برای رساندن زائران رضوی به مقاصد مهیا کنیم.

وی با بیان اینکه در تمامی مسیرها مدیران کاروان ها توجیه شده اند که دستورالعمل های خودامنیتی را رعایت کنند افزود:  نظارت پلیس و جمعیت خدمت گذار بر تمام اعمال کاروان زائران رضوی وجود دارد و در حوزه کاروان های خارجی نیز به همین شکل نظارت از جانب اداره کل اتباع، سپاه انصار و نمایندگی امور خارجه صورت می گیرد.

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه آستان قدس رضوی تمام امورات فرهنگی کاروان های زیارتی را بر عهده دارد اظهار کرد: سال گذشته قرار بود کرایه رفت و برگشت اتوبوس  و راه آهن دو برابر شود که خوشبختانه با تمهیدات ویژه استان افزایش قیمت در حوزه اتوبوس نداشتیم و امسال نیز همین سعی را داریم.

وی با تأکید بر اینکه حتما کاروان ها دستورالعمل های خود امنیتی را رعایت کنند و در مسیر تردد وسایط نقلیه قرار نداشته باشند افزود: از ساعت ۱۶:۳۰  به بعد ترددات به علت تاریک شدن هوا  ممنوع است و امیدواریم این موارد برای جلوگیری از هز گونه حوادث و اتفاق رعایت شود.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *