بازتاب گرانی تخم مرغ به نفع کیست؛

تولید کننده و مصرف کننده تخم مرغ هر دو ناراضی

در هفته منتهی به یکم دی ماه متوسط قیمت تخم مرغ بیش از ۵۳ درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته افزایش داشته که البته این نوع گرانی های محسوس که دیکر ارتباطی با تحریم و موضوعات خارجی ندارد نارضایتی های اقتصادی مردمی را به همراه داشته است.

به گزارش طرقبه نیوز، این روزها شاهد افزایش قیمت اقلامی مانند لبنیات، تخم مرغ که به عنوان نمونه بر اساس اعلام بانک مرکزی، در هفته منتهی به یکم دی ماه متوسط قیمت تخم مرغ ۵۳.۷ درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

این نوع گرانی های محسوس که دیکر ارتباطی با تحریم و موضوعات خارجی ندارد نارضایتی های اقتصادی مردمی را به همراه داشته است.

برخی ازکارشناسان عامل اصلی گرانی تخم مرغ در جامعه را کمبود عرضه می دانند و سازمان دامپزشکی امسال پیش بینی کرده بود که مشکلاتی برای مرغداران به وجود خواهد آمد که متاسفانه شرایط مقابله با این بحران از سوی مسئولان ایجاد نشده است.

البته در حال حاضر مرغداران با مشکلات فراوانی اعم از گرانی نهادهای دامی دست و پنجه نرم می کنند و این در حالیست که مرغدارانی که مرغداری خود را بیمه کرده اند و برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه می کنند با پاسخ منفی به دلیل نبود بودجه در بیمه روبرو می شوند که با وجود این، بر قیمت آن به میزان ۷۰ درصد افزوده شده است.

 

 

باتوجه به تمامی این موضوعات تولیدکنندگان و با تمامی دشواری های تولید، مرغداران آمادگی برای توزیع تخم مرغ در سطح جامعه با قیمت مناسب تر را دارند در حالی که مرغداران باید دارای غرفه دائمی باشند تا در تمامی سال بتوانند پاسخگوی نیاز بازار باشند.

 

میزان فعالیت اسمی ۲۷۰ واحد مرغ‌داری تخم‌گذار در خراسان رضوی در حدود ۹۸ هزار تن در روز است

 

سید حمیدرضا جوادی رئیس تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: هم اکنون به علت برخی از موارد مانند گرمای شدید هوا، بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و از دست رفتن مرغ‌های مادر و سایر موضوعاتی از این قبیل تولید تخم مرغ کاهش بسیار زیادی داشته و برای همین قیمت این محصول افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به قرار گرفتن تخم مرغ در گروه کالاهای اساسی از امروز در سطح شهر مشهد اقدام به توزیع تخم مرغ با قیمت یارانه‌ای  ۵۸۰۰ تومان شده و تا این توزیع تا زمانی که قیمت این محصول در بازار تعدیل یابد ادامه دارد.

رئیس تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه ۲۷۰ واحد مرغ‌داری تخم‌گذار در خراسان رضوی فعالیت دارند که میزان ظرفیت اسمی آنها در حدود ۹۸ هزار تن در روز است گفت: این توزیع روزانه به میزان ۲۰ تن بوده و در حداقل ۵۰ نقطه شهر مشهد مقدس توزیع می‌شود.

وی افزود: در شهر مشهد تولید کاهش چشمگیری نداشته و همچنان روزانه ۲۰۰ تن تخم مرغ وارد بازار می‌شو که از این میزان حدود ۱۰۰ تن صادر شده و یا در اختیار صنایع قرار می‌گیرد.

 

دولت نظارت بر بازار را افزایش دهد

 

حجت الاسلام حسن صادقی نسب امام جمعه گناباد گفت: متاسفانه  در چند روز گذشته شاهد تغییر قیمت برخی محصولات در بازار هستیم که بدون هیچ دلیلی گران شده اند.

وی افزود: تا زمانی که چیزی در کشور تصویب نشده نباید مسئولین آن را رسانه ای کنند زیرا بر جامعه تاثیر می گذارد و باعث نگران جامعه می شود.

 

 

امام جمعه گناباد گفت: در چند روز گذشته شاهد مصاحبه برخی مسئولین در خصوص افزایش قیمت بنزین هستیم که همین صحبت تاثیر خود را در جامعه گذاشته و برخی اجناس را گران کرده اند در صورتی که هنوز بودجه و افزایش قیمت بنزین تصویب نشده است.

وی با اشاره به برخی اتفاقات ناخوشایند در بازار که باعث ناراحتی مردم شده افزود: دولت در این بازه باید نظارت های خود را قوی تر کند تا برخی سودجویان دست به احتکار و یا گران فروشی نزنند.

حجت الاسلام صادقی نسب با تاکید بر نظارت ها تصریح کرد: مردم نیز نباید تا چیزی در مجلس مصوب نشده به شایعات توجه کنند زیرا گسترش حرف نادرست گناه است.

وی افزود: مسئولین در جلسات خصوصی در این موضوعات صحبت کنند نه این که چیزی نه تصویب شده و نه ابلاغ و در حد یک پیشنهاد است را رسانه ای و جو را برهم زنند و باید مراقب مصاحبه های خود باشند که بر مردم چه تاثیری می گذارد.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *