توقف اعزامهای کاروانهای حج و زیارت در ایام اربعین حسینی/تازه‌ترین برنامه‌‌‌ها برای عتبات عالیات و حج+تصاویر

رئیس سازمان حج و زیارت از توقف اعزامهای کارونهای حج و زیارت در ایام اربعین حسینی خبرداد و گفت: از ۶ آبان تا سه روز پس از اربعین، اعزامهای عادی عتبات متوقف خواهد بود و بعد از این بازه زمانی روند عزیمت زائران کاروانی از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حمید محمدی در بازدید از بخشهای مختلف خبرگزاری تسنیم و در جمع مدیران و دبیران، درباره جایگاه این رسانه و عملکرد آن در سالهای گذشته اظهار کرد: این رسانه که به شکل حرفه‌ای به کار می‌پردازد به سرعت توانست جایگاه خود را در بین رسانه‌های کشور به دست آورد و امیدواریم در فعالیتهای خود موفق باشد.

وی  صحت، دقت و عملکرد حرفه‌ای را از ملزومات رسانه‌ای دانست و گفت: صحت، راستگویی، صداقت و اهمیت مصالح نظام در بحث اطلاع رسانی رسانه‌ای، اثر بخش است و تسنیم نیز یکی از همین رسانه‌های تاثیرگذار محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: هدف سازمان حج و زیارت، رضایت نسبی مردم و زائران کشور است و در این رابطه نیازمند فرهنگ‌سازی مناسبی هستیم که این وظیفه بر عهده رسانه‌های و روزنامه‌نگاران کشور خواهد بود.

ستاد مرکزی اربعین به‌دنبال تسهیل امور زائران اربعین است

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه درباره موضوعاتی نظیر اربعین حسینی اظهار کرد: سازمان حج و زیارت یکی از کمیته‌های زیر مجموعه ستاد مرکزی اربعین حسینی محسوب می‌شود و این ستاد نیز به دنبال تسهیل مسیرها و کاهش هزینه‌ها برای زائران بوده و ساماندهی وضعیت زائران را به عهده دارد.

توقف اعزامهای سازمان حج و زیارت در ایام اربعین

محمدی در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره اعزام کاروانهای مجاز به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی گفت:‌ اعزام کاروانهایی که در طول سال به‌صورت عادی انجام می‌گیرد در ایام اربعین حسینی متوقف خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اعزامهای کاروانی در مقطع اربعین انجام نمی‌گیرد، گفت: آخرین اعزام کاروانی ما در این ماه ۶ آبان خواهد بود؛ سه روز پس از اربعین نیز اعزامها مجدداً از سر گرفته خواهد شد.

آخرین وضعیت کاروانهای غیر مجاز و لزوم دقت مردم در این زمینه

محمدی همچنین درباره برخورد با کاروانهای غیر مجاز (آزاد‌بر) و دغدغه‌های مردم در این رابطه اظهار کرد: باید برخورد لازم با این دفاتر صورت گیرد چرا که هر کس می‌خواهد در این حوزه به فعالیت بپردازد باید تحت ضوابط و با مجوز سازمان حج و زیارت فعالیت داشته باشند.

وی با بیان اینکه گاهاً موارد خلاف قوانین از سوی غیرمجازها (آزادبرها) اتفاق می‌افتد، گفت: مردم باید در این حوزه و زمان نام‌نویسی در عتبات عالیات هوشیار باشند و رسانه‌ها و مراجع ذیربط نیز در این رابطه  اثرگذار هستند؛ ضمن اینکه سازمان حج و زیارت نیز در خدمات‌رسانی به زائران توجه لازم را خواهد داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: برای برخورد با این دفاتر غیر مجاز (آزادبر) ما به عنوان ضابط اجرای قانون نیستیم اما عملکرد این مراکز را به دستگاه قضایی و انتظامی گزارش می‌کنیم.

محمدی افزود: بسیاری از این کاروانهای غیر مجاز ( آزادبر) برای کسب درآمد به این کار مبادرت می‌ورزند بنابراین این رویکرد آنها باعث کاهش خدمات و برخی مشکلات برای زائران می‌شود که نمونه بارز آن را در سرگردانی برخی زائران طی ماههای اخیر مشاهده کردیم.

آخرین برنامه‌ریزیها برای حج تمتع

وی همچنین در بحث حج نیز اظهار کرد: برنامه‌ریزی خود را روی بحث حج تمتع متمرکز کرده‌ایم و آسیب‌شناسیهای لازم نیز از سوی کارگروههای کارشناسی در حال انجام است.

مشروح کامل مصاحبه با رئیس سازمان حج و زیارت که به موضوعاتی نظیر عتبات عالیات، اربعین حسین، حج تمتع، حج عمره و … می‌پردازد در روزهای آتی منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *