یادداشت؛

توسعه پایدار باید از حالت شعاری خارج شود

مدیریت شهری و روستایی در این منطقه حساس طبیعی باید تعدیلی از دیدگاه های سرمایه گذاری درراستای اقتصاد مقاومتی و همچینین تهیه طرحی استراتژیک به سمت حفظ اکوتوریسم و اکولوژی منطقه صورت بگیرد.

به گزارش طرقبه نیوز، ماراتن انتخابات شورای شهر و روستا پایان یافت و در این راه کسانی که از نظر مردم قابل اعتماد و دارای تجارب بالاتر بودند برگزیده شده‌اند.

 

امسال شور و شوق انتخاباتی و رقم خیره کننده شرکت کنندگان در مقایسه با انتخابات گذشته درسطح کشور خود نشان دهنده میل به مشارکت حداکثری مردم بوده که نگاه به آمار های ارائه شده از سوی وزارت کشور خود گواه این موضوع است.

 

این امر در شهرستان طرقبه شاندیز نیز همانند سایر مردمان شهرها و روستاهای کشور و همراهی سیل خروشان مردم در صحنه انتخابات خود گواه از مشارکت مردم منطقه در ساختن شهر و روستا و در سطح کلان آن یعنی ریاست جمهوری، می‌تواند ناشی  از درک عمیق افراد این شهرستان قلمداد شود.

 

در تئوری های مشارکتی، مردم نقش فعالی  در به ثمر رسیدن آرمان های خود دارند و این امر از طریق نخبگان و برگزیدگان آنان تحقق پیدا می‌کند لذا این موضوع را باید به فال نیک قلمداد کرد امری که در کشورهای خاورمیانه بی نظیر و حتی کم نظیر بوده است.

 

شوراهای منتخب شهرها و روستاهای طرقبه و شاندیز رسالت و تعهدی سنگین را به عهده دارند و این امر اولا به خاطر نزدیکی به کلان شهر مشهد و وجود میلیون ها گردشگر مشتاق به بارگاه امام رضا(ع) و همچنین همراهی خیل گستره اهالی مشهد که از گذشته های دور اوقات فراغت خود را در این منطقه سپری می‌کردند حکایت از مدیریتی جامع را طلب می کند.

 

از این‌رو ،مدیریت شهری و روستایی در این منطقه حساس طبیعی باید تعدیلی از دیدگاه های سرمایه گذاری درراستای اقتصاد مقاومتی و همچینین  تهیه طرحی استراتژیک  به سمت حفظ اکوتوریسم و اکولوژی منطقه صورت بگیرد.

 

پرواضح است که شهرستان طرقبه شاندیز به دلیل گستره طبیعی و زیبایی های بکر و دست نخورده خود و داشتن آب و هوای ملایم مقصد گردشگری مردم شده است و این امر را نباید با کاربری های نامتقارن و ناموزون جایگزین کنیم.

 

همه این موارد همراه با تغییرات گسترده کاربری زمین و سوداگری بی رویه زمین، باعث نابودی بسیاری از باغات و همچین تخریب محیط زیست و دست‌اندازی به میراث هزاران ساله سنگ نگاره‌ها دراین شهرستان زیبا شده است.

 

برای برون رفت از این مساله، برنامه ریزی بلد مدت با تاکید بر دید استراتژیک و اسناد بالادستی منطقه ای و ملی می‌تواند ما را از این امر مصون سازد.

 

توسعه پایدار را باید از حالت شعار خارج و آن را برای آیندگان نیز به میراث گذاشت و فراموش نکنیم که پدرانمان این خاک و آب و رودخانه و کوه و دشت را به ما سپردند و حافط خوبی بودند؛ بیائیم همه با هم در ساختن شهرستانی نمونه در نگین گردشگری خراسان بزرگ نقش ایفا کنیم.

 

نویسنده: مرتضی غلامزاده خادر.دانش آموخته و پژوهشگر مستقل دانشگاه فردوسی مشهد

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *