تجزیه‌طلبی اقلیم کردستان به ضرر عراق و کردهاست

بيش از يك ماه پس از آنكه سرلشكر محمدباقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در سفري بي‌سابقه براي رايزني با مقامات تركيه به اين كشور سفر كرده بود…

بيش از يك ماه پس از آنكه سرلشكر محمدباقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در سفري بي‌سابقه براي رايزني با مقامات تركيه به اين كشور سفر كرده بود، حالا ژنرال خلوصي آكار، رئيس ستاد كل ارتش تركيه به دعوت سرلشكر باقري به تهران آمده تا در جريان سفر تاريخي خود، روابط دفاعي دو كشور بيش از هر زمان ديگر استحكام يابد. دو كشوري كه منافع مشترك فراواني با يكديگر دارند و همزمان با دشمنان مشتركي نيز دست و پنجه نرم مي‌كنند.
حالا اين سفر مهم، نه تنها مي‌تواند ديدگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و تركيه را بيش از هر زمان ديگر به يكديگر نزديك كند، بلكه امكان شكل دادن به يك قطب منطقه‌اي مهم در برابر تهديدات فرا منطقه‌اي بيش از هر زمان ديگر خواهد كرد. اتفاقي كه با سفر سرلشكر باقري به تركيه شروع شد.
اما ارتشبد خلوصي آكار، رئيس ستاد ارتش تركيه كه به همراه مقامات عالي رتبه نظامي اين كشور به تهران سفر كرده، قرار است در ملاقات‌هاي مختلف خود با مقامات نظامي – امنيتي كشورمان درباره مهم‌ترين مسائل منطقه گفت‌وگو كند.  محورهايي كه موضوع تروريسم و همكاري بين نيروهاي مسلح دو كشور در ادامه مقابله با اين پديده شوم، همچنين اجراي عمليات آتش‌بس در مناطق كاهش تنش در سوريه و در نهايت از همه مهمتر موضوع همه‌پرسي اقليم كردستان عراق را شامل مي‌شود. اتفاقي كه باعث شد هفته گذشته سرلشكر عثمان الغانمي رئيس ستاد ارتش عراق نيز در سفري يك روزه به تهران بيايد و با سرلشكر باقري ديدار و گفت‌وگو كند.
اين در حالي است كه در جريان سفر  سرلشكر باقري به تركيه، هر دو كشور موضوع همه‌پرسي در شمال عراق را محكوم و بر تماميت ارضي اين كشور  تأكيد كرده‌اند و اجراي قانون اساسي را محور گفت‌وگو بين اقليم كردستان و دولت عراق مي‌دانند، حال پيش‌بيني مي‌شود كه نتايج سفرهاي متقابل مقامات دفاعي دو كشور تأثير مستقيمي بر موضوع طرح صهيونيستي تجزيه عراق داشته باشد.
اخذ «تصميمات مهم» براي مقابله با تروريسم در منطقه
اما پس از آنكه  سرلشكر باقري از ژنرال خلوصي آكار استقبال كرد، اين دو فرمانده ارشد نظامي گفت‌وگوهاي خود را پشت درهاي بسته آغاز كردند. با پايان يافتن اين گفت‌وگوها،  سرلشكر باقري و آكار به جمع خبرنگاران آمدند و در خصوص دستاورد گفت‌وگوهاي خود گزارشي ارائه كردند.
بر اين اساس، سردار سرلشكر محمد باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان اينكه سفر هيئت تركيه‌اي در ادامه سفر اينجانب به تركيه بود كه اميدواريم موجب تقويت امنيت دو كشور شود، اظهار كرد كه در اين ديدار در مورد تهديدات مشترك دو كشور و موضوعات مختلف منطقه گفت‌وگو كرديم؛ از جمله همه‌پرسي كردستان عراق كه هر دو كشور مواضع يكساني مبني بر  تأكيد بر يكپارچگي و تماميت ارضي عراق و عدم قبول انجام اين همه‌پرسي داشتند.
باقري همچنين  تأكيد كرد كه در مورد توفيقاتي كه ارتش عراق و سوريه در مقابله با داعش و تكفيري‌ها و آزادي سرزمين‌شان داشتند گفت‌وگو و بر كمك دو كشور منطقه بر تأمين امنيت و آرامش اين كشورها  تأكيد كرديم.  رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح سپس اظهار داشت كه درمورد مقابله با تروريسم در منطقه و امنيت مرزهاي مشترك مذاكره و تصميمات مهمي اتخاذ شد.  در همين حال باقري ادامه داد: ما در مورد همكاري نيروهاي مسلح دو كشور و ساير كشورهاي مسلمان براي كمك به مردم ميانمار و اينكه اين اتفاقات در كشورهاي اسلامي تكرار نشود مذاكره كرديم.  وي همچنين خبر داد كه نيروهاي مسلح دو كشور از اين به بعد همكاري‌هاي گسترده‌تري در حوزه آموزشي و حضور در رزمايش‌هاي يكديگر و تأمين امنيت مرزها خواهند داشت و با حضور آقاي اردوغان در ايران اين همكاري‌ها بيشتر مي‌شود.
درخصوص مقابله با تروريسم با ايران به توافق رسيديم
در سوي ديگر ژنرال خلوصي آكار، رئيس ستاد ارتش تركيه نيز پس از ديدار و گفت‌‌وگو با سردار  سرلشكر محمد باقري، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح كشورمان، پيرامون اين ديدار در جمع خبرنگاران گفت كه ايران و تركيه سابقه دوستي و برادري تاريخي و ديرينه دارند و در چارچوب اين اشتراكات و حساسيت منطقه به طور متقابل همكاري و هماهنگي انجام مي‌دهيم.
وي افزود: علاوه بر همكاري سياسي و اقتصادي سعي مي‌كنيم روابط و همكاري نظامي دو كشور را نيز گسترش دهيم؛ مخصوصاً در آينده و در راستاي مقابله با تروريسم و تأمين امنيت مرزي به توافق رسيديم.
رئيس ستاد ارتش تركيه در پايان اظهار اميدواري كرد: براي گسترش همكاري‌هاي نظامي اين ديدارها ادامه يابد.
برگزاري همه‌پرسي با منافع مردم عراق و به ويژه كردها در تضاد است
اما رئيس ستاد ارتش تركيه پس از ديدار با  سرلشكر باقري، به ديدار علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان رفت و در خصوص روند تحولات امنيتي و دفاعي منطقه و اجرايي‌سازي توافقات صورت گرفته در نشست آستانه ميان ايران، روسيه و تركيه پيرامون بحران سوريه و همچنين حل و فصل سريع‌تر بحران در منطقه و دستيابي به امنيت پايدار و در نهايت محدود شدن دخالت‌هاي نامشروع قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
در اين ملاقات علي شمخاني بر پيشبرد توافقات صورت گرفته ميان نيروهاي مسلح دو كشور  تأكيد كرد و آن را گام مهمي در مسير مقابله با تروريسم و تقويت توان دفاعي كشورهاي اسلامي دانست.
همچنين دبير شوراي عالي امنيت ملي رويكرد خودسرانه برخي مسئولان اقليم كردستان عراق در برگزاري همه‌پرسي را غيرمسئولانه و ناشيانه دانست و ادامه داد: عدم توجه به اقتضائات زماني و امنيتي و پيگيري اهداف عشيره‌اي در اين اقدام، موجب كاهش تمركز بر مبارزه با تروريسم تكفيري به عنوان مهم‌ترين تهديد منطقه وانتقال سريع آثار زيانبار امنيتي به اقليم كردستان عراق مي‌شود.
وي ضرورت مهار و مديريت پيامدهاي بي ثبات‌ساز در اقليم كردستان عراق را مورد تأكيد قرار داد و افزود: هماهنگي سه جانبه دولت‌هاي عراق، تركيه و ايران با هدف پيگيري در خواست‌هاي بغداد براي جلوگيري از اثرگذاري منفي تحولات اقليم كردستان بر عمليات نهايي پاكسازي كامل اين كشور از فتنه تروريسم اجتناب ناپذير است.
شمخاني با تبيين راهبرد امريكا و رژيم صهيونيستي براي تثبيت ناامني و تنازع در منطقه و ميان كشورهاي اسلامي خاطر نشان ساخت: برگزاري همه‌پرسي در كردستان عراق كمك به تحقق اهداف جبهه غربي، عبري و عربي مدافع تروريسم تكفيري بوده و قطعا با منافع مردم عراق و به ويژه كردها در تضاد است.  ژنرال خلوصي آكار نيز با  تأكيد بر حمايت قاطع از دولت مركزي عراق و لزوم حفظ يكپارچگي اين كشور تصريح كرد: ايران، عراق و تركيه با همكاري مشترك از اجراي طرح‌هاي تجزيه‌طلبانه در منطقه جلوگيري خواهند كرد.  وي با اشاره به نقش سازنده جمهوري اسلامي ايران در مقابله با تروريسم افزود: مرزهاي دو كشور مرز دوستي بوده و اجازه ناامن ساختن آن را به گروه‌هاي تروريستي نخواهيم داد.
 ‌  ‌
مبارزه با تروريسم و حفظ مرزها دو اولويت ايران و تركيه
رئيس‌جمهوري، ايران و تركيه را لنگر ثبات در منطقه دانست و با تأكيد بر اينكه مبارزه با تروريسم و حفظ مرزهاي جغرافيايي مهم‌ترين اهداف براي همكاري مشترك در جهت تحكيم ثبات و امنيت منطقه است، از گسترش و تقويت همكاري‌هاي دفاعي تهران – آنكارا استقبال كرد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر رياست جمهوري، دكتر روحاني عصر ديروز در ديدار ژنرال خلوصي آكار رئيس ستاد ارتش تركيه، با اشاره به روابط رو به گسترش ايران با تركيه به عنوان كشوري دوست و برادر در منطقه، گفت:‌امروز مناسبات سياسي، اقتصادي و بين‌المللي دو كشور در سطح خوبي قرار دارد و بايد تلاش كنيم همكاري‌هاي نظامي و دفاعي في‌مابين نيز همتراز با آن توسعه يافته و تقويت شود. رئيس‌جمهور با بيان اينكه ايران و تركيه به عنوان دو كشور مسلمان و ريشه دار در منطقه، با تهديدات مشترك منطقه‌اي از جمله تروريسم، ناامني و بي‌ثباتي روبه‌رو هستند، گفت: بايد براي رفع اين تهديدات و در راستاي منافع مشترك، روابط و همكاري‌هاي همه جانبه تهران – آنكارا گسترش يابد. روحاني با تأكيد بر اينكه اراده دو دولت ايران و تركيه بر تقويت مناسبات و همكاري‌هاي نيروهاي مسلح دو كشور است، گفت: نيروهاي مسلح ايران و تركيه مي‌توانند با توسعه همكاري‌ها و انتقال تجربيات، در بخش‌هاي مختلف، روابط سازنده‌اي را در راستاي رفع تهديدات منطقه‌اي سامان دهند. رئيس‌جمهور مبارزه با تروريسم و حفظ مرزهاي جغرافيايي در منطقه را از مهم‌ترين اهداف دو كشور در توسعه همكاري‌ها و روابط دانست و گفت: ايران و تركيه به عنوان دو كشور مهم و لنگر ثبات در منطقه‌، هرگاه در كنار هم باشند، تأثيرگذاري و نقش آفريني بهتري در راستاي حل و فصل مسائل منطقه‌اي خواهند داشت. دكتر روحاني با تأكيد بر ضرورت تلاش در راستاي تقويت دولت‌هاي مركزي در عراق و سوريه، براي يكپارچگي سرزميني، مبارزه با تروريسم و ايجاد ثبات در منطقه و عدم هرگونه تغيير در مرزهاي جغرافيايي، افزود: هر گونه بر هم خوردن ثبات در مرزهاي جغرافيايي به گسترش ناامني و بي‌ثباتي در منطقه خواهد انجاميد. ژنرال خلوصي آكار رئيس ستاد ارتش تركيه نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از ملاقات با رئيس‌جمهور كشورمان، گفت: ايران و تركيه به عنوان دو قدرت مهم در منطقه مي‌توانند با توسعه همكاري‌ها و روابط، نقش مؤثري در ايجاد ثبات و آرامش در منطقه ايفا كنند. رئيس ستاد ارتش تركيه گروه‌هاي تروريستي را مانع بزرگي در مسير ايجاد ثبات و آرامش منطقه دانست و اظهار داشت: تركيه نسبت به تماميت ارضي همه كشورهاي منطقه از جمله سوريه و عراق احترام قائل است و آمادگي دارد تا در راستاي مبارزه با تروريسم و بي‌ثباتي همكاري‌هاي خود را با كشورهاي دوست به ويژه ايران گسترش دهد. خلوصي آكار با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات و همكاري‌هاي ايران و تركيه، خواستار گسترش روابط نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران با ارتش تركيه در زمينه‌هاي مختلف از جمله مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و تأمين امنيت در منطقه شد.
 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *