بی‌توجهی به نوسازی مدارس فرسوده و کاهش سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به این که استانی کردن بودجه آموزش و پرورش مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، گفت: سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت در سال ۹۷ به ۸.۲ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، براساس بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال ۹۷ اعتباری معادل ۳۵ هزار و ۹۸۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است، که بر این اساس بودجه استانی این وزارتخانه در سال ۹۷ معادل ۳۳ هزار میلیارد و ۱۵۳ میلیون تومان و بودجه اعتبارات اجرایی معادل ۲ هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان است.

در میان سازمان‌های زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش، بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور کاهش چشم‌گیری داشته و از ۸۱۴ میلیارد و ۷۹۰ میلیون در سال ۹۶ به ۶۶ میلیارد و ۳۴۲ میلیون تومان رسیده است.

به اذعان برخی کارشناسان آموزشی با این بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۷ کسری ۶ هزار میلیارد تومانی خواهد داشت و این رقم به اجبار پاسخگوی حقوق جاری معلمان خواهد بود.

در همین رابطه حمیدرضا حاجی‌بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از مشکلات لایحه بودجه ۹۷ بحث استانی کردن بودجه آموزش و پرورش است و با این کار استان‌ها با مشکل مواجه خواهند شد و استانداری‌ها با توجه به مشکلاتی که با آن روبرو هستند نمی‌توانند به شکل صحیح از آموزش و پرورش حمایت کنند.

عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: در حال حاضر سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه کل کشور در حال کاهش است و در سال ۹۶ به ۱۰ درصد و در بودجه ۹۷، به ۸٫۲ درصد کاهش می‌یابد چرا که بودجه عمومی ۴۲۵ هزار میلیارد تومان است و بودجه آموزش و پرورش ۳۵ هزار میلیارد تومان تعیین شده است که این رقم ۸٫۲ درصد می‌شود.

وی تصریح کرد: بودجه پیش‌بینی شده برای آموزش و پرورش در سال ۹۷، ۳۵ هزار و ۹۸۴ میلیارد  تومان است که از این مبلغ ۲۸۳۱ میلیارد تومان برای کارهای اجرایی و ۳۳هزار میلیارد و ۱۵۳ میلیون تومان به صورت استانی در نظر گرفته شده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: سال ۹۶ بودجه آموزش و پرورش ۶ هزار میلیارد تومان کسری دارد که این را باید استان‌ها جبران کنند که امکان‌پذیر نخواهد بود.

حاجی‌بابایی به کاهش بودجه سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور اشاره کرد و گفت: کاهش چشمگیر بودجه این سازمان در سال ۹۷ و عدم تخصیص قابل ملاحظه اعتبارات این بخش در سال ۹۶ بیانگر آن است که دولت رویکرد مثبتی به تجهیز و بازسازی مدارس فرسوده ندارد.

وی خاطر نشان کرد: باید در نظر داشت آموزش و پرورش یک امر حاکمیتی است و درآمدزایی ندارد، نگاه مصرفی به آن با وجود این که آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین یک دستگاه مولد تعریف شده است، اما چون دیربازده است در تخصیص اعتبارات استانی آن را با چالش‌های متعددی مواجه خواهد کرد.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *