با 152 رأی موافق نمایندگان

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته (شنبه ۱۴ بهمن) قوه مقننه، دو مصوبه درباره تعیین سقف انتشار اوراق مشارکت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و سقف انتشار اوراق مشارکت برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای داشتند. نمایندگان در این مصوبات به شرکت‌های دولتی و وابسته وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و همچنین دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم‌و‌فناوری با تصویب هیئت امنا اجازه دادند تا سقف چهل و پنج هزار میلیارد (۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال اوراق مالی اسلامی ریالی توسط خود، منتشر کنند. بیشتر بخوانید: سقف انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری های کشور مشخص شد بر اساس این گزارش نمایندگان به دولت نیز اجازه دادند تا مبلغ دویست و شصت‌هزار میلیارد (۲۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال اوراق مالی اسلامی (ریالی- ارزی) منتشر کند. این در حالی است که نمایندگان در بودجه سال ۹۶ و ۹۵ کل کشور به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شرکتهای دولتی وابسته و چند وزارتخانه اجازه داده بودند تا برای اجرای طرحهای دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی خود در هر سال یکصدهزار میلیارد (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال اوراق مشارکت منتشر کنند که در ۳ سال متوالی حدود دویست و چهل و پنج هزار هزار میلیارد ریال از موسسات ودانشگاه‌ها اقدام به انتشار اوراق مشارکت خواهد شد. براساس این گزارش همچنین نمایندگان در سال ۹۵ به دولت اجازه داده بودند که مبلغ پنجاه هزار میلیارد (۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) و در سال ۹۶ مبلغ دویست هزار میلیارد (۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال اوراق مالی اسلامی (اسناد، مشارکت و صکوک) به صورت ریالی و ارزی منتشر کند. که اجازه دویست و شصت‌هزار میلیارد ریالی برای سال ۹۷ نشانگر رشد چشمگیر انتشار اوراق مشترک در سال آینده دارد. به گزارش تسنیم، در چند سال گذشته همواره علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان از نحوه انتشار اوراق مشارکت انتقادهای داشته‌اند. سال گذشته نیز در ایام بررسی بودجه لاریجانی اعلام کرد با انتشار ۶۰ هزار میلیارد اوراق مشارکت در لایحه بودجه سال آینده دولت بعد را بدهکار می‌کنیم! معلوم نیست سرنوشت انتشار اوراق چه می‌شود؟ و در جای دیگری در پاسخ به اخطار فلاحت‌پیشه در صحن علنی پارلمان گفته بود که میزان بالای اوراق قرضه در لایحه بودجه ۹۶ کل کشور به عنوان یک ایراد مطرح است. با این اوصاف باید دید که چرا هرساله مجلس شورای اسلامی سقف انتشار اوراق مشارکت از سوی دولت را افزایش می‌دهد. انتهای پیام/

نمایندگان مجلس در نشست امروز پارلمان میزان مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه (۱۵ بهمن ماه ۹۶) پارلمان و در جریان بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، بند (الف) تبصره ۶ این لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس بند (الف) تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۷، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۷ سالانه مبلغ دویست و هفتاد و شش میلیون ( ۲۷۶٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال تعیین می‌شود.

همچنین نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا فوق العاده و کارانه و غیره به استثنای تبصره ۱ و ۲ قانون مالیات های مستقیم مربوط به امور پژوهشی و دانشگاهی، مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه ده درصد(۱۰%) و نسبت به مازاد سه برابر، تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد(۱۵%) و نسبت به مازاد چهاربرابر، تا شش برابر بیست و پنج درصد(۲۵%) و نسبت به مازاد شش برابر سی و پنج درصد(۳۵%) تعیین می‌شود.

بر این اساس، میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد(۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ دویست و شانزده میلیون (۲۱۶٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

گفتنی است ابن بند با ۱۵۲ رای موافق نمایندگان، ۸۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۵۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در موافقت با این بند طب سخنانس اظهار داشت: ما در حالی این بند را در کمیسیون تلفیق به تصویب رساندیم که خط فقر در کشور ما سه میلیون تومان تعیین شده لذا مقرر کردیم از حقوق‌های بالاتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مالیات دریافت شود.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *