یادداشت/

اهمیت دوچندان حماسه اربعین در شناخت قیام حسینی و تشکیل جامعه مهدوی

بر اساس اینکه تداوم حیات اسلام به واسطه فداکاری ها و از خودگذشتگی های امام حسین(ع) است و این نکته که امام زمان(عج) پس از ظهور وجود عظیم الشأن خودشان را به واسطه حسین بن علی(ع) به عالم معرفی می کنند، اهمیت چنین حماسه ای در شناخت قیام حسینی و جامعه مهدوی، برای منتظران سراسر جهان دوچندان است.

به گزارش طرقبه نیوز، راهپیمایی اربعین به عنوان سبک زندگی تمدن ساز اسلامی این روزها جوش و خروش مثال زدنی را در میان مسلمان سراسر دنیا و در منطقه ایجاد کرده که در خلال آن بسیاری از مفاهیم حاکم در زندگی مادی روزمره افراد را تغییر داده و می توان گرفت وارونه ساخته است.

خیلی از مفاهیم دینی مانند امر به معروف ونهی از منکر و همچنین نظم در این جامعه اربعینی به میزان بلوغ خودش رسیده و همگی افراد در این ساده زیستی و عدم وابستگی های مادی که در قالب سبک زندگی اسلامی ایجاد شده در حال لذت بردن و رشد نیز هستند.

کلید واژه «محبت» انسان موحد و یا به تعبیر دیگر همان زائر، را شاید بتوان یکی از عوامل همین جوشش های پر خیر و برکت دانست که در این مراسم معنوی – اخلاقی پیاده روی اربعین سید و سالار شهیدان به اوج خودش رسیده است و البته در چنین جامعه ای که افراد نسبت خودشان را حول محور اهل بیت(ع) تعریف می کنند، دور از انتظار نیست.

باتوجه به سرعت تحولات امروز منطقه ای، قیام حسینی به عنوان عامل تمدن سازدر قرن سوم تا ششم، دوباره حال و هوا و رویکرد تمدن سازی خودش را بیشتر متجلی ساخته لذا بایستی در این راستا بر چنین قدرت نرم و نهفته ایجاد شده (حضور چندین برابری زائران کربلا) به صورت با برنامه تر و عمیق تری متمرکز شویم.

قطعا این قدرت نرم مرهون قیام پر برکت امام حسین(ع) است که قابلیت گسترش فراوان نیز دارد چراکه با نگاهی به ترکیب جمعیتی و حتی ترکیب دینی راهپیمایان حاضر در این حماسه، در می یابیم که ظرفیت گسترده مغناطیس حسینی و به طور کلی اهل بیت(ع) محدود به ایران، عراق و شیعه نشده است.

اصلا مفهوم تمدن ساز اربعین حسینی نیز همین است که فراتر از جغرافیایی خاص باشد.

با توجه به دارا بودن چنین سطح اهمیتی برای هم افزایی جهان اسلام بایستی این ظرفیت را مورد بررسی بیشتر و حفاظت قرار داد و با کوچک ترین آسیب های ممکن در این جریان را برخورد مناسب کنیم.

گفتنی است دشمن در این راستا تلاش های زیادی برای از بین بردن نام و نشان اهل بیت(ع) کرده، اما با این وجود می توان شعله ور شدن عشق و ایمان مردم به اهل بیت(ع) به عنوان پرچم هدایت، را نوعی معجزه قلمداد کرد.

به گفته علما و کارشناسان دینی، این موسم پیاده روی اربعین بهترین زمان برای فعالیت و کار فرهنگی عمیق با محوریت قرار دادن وحدت مسلمین، است.

بر اساس اینکه تداوم حیات اسلام به واسطه فداکاری ها و از خودگذشتگی های امام حسین(ع) است و این نکته که امام زمان(عج) پس از ظهور وجود عظیم الشأن خودشان را به واسطه حسین بن علی(ع) به عالم معرفی می کنند، اهمیت چنین حماسه ای در شناخت قیام حسینی و جامعه مهدوی، برای منتظران سراسر جهان دوچندان است.

در همین راستا ضروری به نظر می رسد، که به افزایش تولیدات و خوراک فرهنگی در خور شأن این حماسه به نسبت اینکه به سایر موارد و الزامات راهپیمایی اربعین توجه شده، از سوی متولیان امر اهمیت داده شود و فعالان عرصه های مختلف فرهنگی از راهپیمایان اربعین سید و سالار شهیدان عقب نمانند.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *