مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی:

امسال حدود ۲۲ درصد از ظرفیت سد ها پر است/ قنوات فصلی استان با کمبود بارش ها دچار مشکل می شوند

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی گفت: شرایط سد ها و بار ورودی سد ها در فصل های بهار و آخر زمستان جبران می شود و اگر بارش های پایان زمستان ادامه داشته باشد و بارندگی افزایش یابد وضعیت سدها مطلوب می شود.

احمد قندهاری مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی در گفتگو با طرقبه نیوزاظهار کرد: میزان بارش امسال قطعا روی خشکی های سال آینده به شدت تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه قنوات فصلی ما دچار مشکل اساسی در سال آینده هستند افزود: همین شان می دهد هوشمندانه تر باید در کشت سال آینده در حوزه کشاورزی و مصرف آب شرب در حوزه خانگی و صنعی برخورد داشته باشیم.

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی گفت: حداقل در نیم قرن گذشته یکی از خشک ترین فصول سرد سال را سپری می کنیم و عبور از بحران پیچیدگی های خاص خود را دارد.

وی با اشاره به اینکه بارش های اواخر زمستان به برکت حضرت امام رضا(ع) امیدوار کننده است و تا حدی جبران کمبود ها می شود افزود: برای تأمین آب شهرهای بزرگ به ویژه مشهد مقدس، امیدواریم با کمک مردم و کاهش مصرف به معنای واقعی به سلامتی از این بحران در سال جاری عبور کنیم.

 

قندهاری ضمن تأییر کمبود وضعیت سد های استان تصریح کرد: امسال حدود ۲۲ درصد از ظرفیت سد ها پر است و البته خیلی تغییری نسبت به سال گذشته ندارد.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی و رودخانه ها که به آب های سطحی وابسته هستند در حال حاضر شرایط خوبی را ندارند گفت: امروز نزدیک به ۶۵ درصد کاهش روان آب را تجربه می کنیم.

مدیر مطالعات پایه منابع آب خراسان رضوی با بیان اینکه پس از تأمین رطوبت خاک، بارش ها به روان آب یا بارش مؤثر تبدیل می شود اظهار کرد: خشکی های امسال روی میزان بارش در سال آینده هم تأثیرگذار است و بیشترین تأثیر را کشاورزان وابسته به آب های سطحی هستند خواهند دید.

وی افزود: در سال آینده قنوات فصلی استان باتوجه به کمبود بارش ها دچار مشکل می شوند و بر همین اساس آن بخش از کشاورزی وابسته به قنوات تأثیر می پذیرند.

قندهاری خاطرنشان کرد: شرایط سد ها و بار ورودی سد ها در فصل های بهار و آخر زمستان جبران می شود و اگر بارش های پایان زمستان ادامه داشته باشد و بارندگی افزایش یابد وضعیت سدها مطلوب می شود.

وی افزود: باتوجه به سپری کردن پاییزی خشک این بارندگی ها بایستی به صورت قابل توجهی باشد که بتواند رطوبت خاک را در حوزه آبریز جبران کند لذا پیش بینی داریم اگر شرایط نرمال باشد وضعیت سدها و مخازن به سمت مطلوب حرکت خواهد داشت اما با این وجود مخازن آنگونه که باید نخواهد بود.

انتهای پیام/

 

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *