ادعاهای رئیس سازمان محیط زیست درباره محصولات تراریخته و آلودگی هوا

رئیس سازمان محیط زیست صحبت‌های کارشناسی و استدلال‌های علمی منتقدان محصولات تراریخته( محصولات دستکاری شده ژنتیکی) درباره سرطانزا بودن این محصولات را بدون منطق علمی خواند و ادعا کرد که بیماری‌زا بودن آنها ثابت نشده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ عیسی کلانتری در برنامه تلویزیونی سرزمین ما درباره موضوع دفن زباله‌ها در شمال کشور و برنامه‌های سازمان محیط زیست برای رفع این مشکل اظهار کرد: اولین مسئله‌ای که باید در محیط زیست مورد توجه قرار گیرد مسئله آموزش عمومی مردم است.

وی ادامه داد: باید آموزش عمومی مردم در رابطه با حفظ محیط زیست و توجه به زباله‌ها مورد اهتمام جدی قرار گیرد چرا که نخستین حافظان محیط زیست مردم محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه موضوع دفن زباله‌های  شمال کشور باید توسط وزارت کشور حل و فصل شود، تصریح کرد: سازمان محیط زیست وظیفه نظارت و پایش را عهده‌دار است، البته رئیس جمهور دستور حل مشکل زباله شمال کشور را داده که یکی از مهمترین مسائل محسوب می‌شود.

کلانتری افزود: جمع‌آوری مناسب زباله‌ها، جداسازی زباله‌ها، تبدیل آنها به کودهای عالی، سوزاندن زباله برای تولید برق و… می‌تواند راههای رفع مشکلات پیش آمده برای زباله‌ها باشد و همه باید در این رابطه دست به دست هم دهند و سرمایه‌گذاری‌های لازم نیز انجام پذیرد.

وی درباره مسئله آلودگی هوای کلانشهرها نیز اظهار کرد:‌اصلاح آلودگی هوا هم آسان و هم سخت است؛ ۹۰ درصد آلودگی‌های کلانشهرها شیمیایی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست  ادامه داد: یا سوخت‌ها و یا ناقص سوزاندن موتور خودروها جزئی از عوامل شیمیایی آلودگی هوای کلانشهرها محسوب می‌شوند که باید استاندارهای لازم رعایت شود.

کلانتری توضیح داد: اگر قرار است سوخت یورو ۴ در موتور بنزین‌ها بسوزد باید مورد توجه قرار بگیرد؛ البته آقای زنگنه وزیر نفت قول این کار را داده است، اما از طرف دیگر باید موتورهای خودروها نیز استاندارد باشند و این مهم نیز باید بنابر استاندارهای بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره نگاه سازمان متبوعش به سدسازی در کشور گفت: موضوع سدسازی و برداشت آبها را ارگانهای بین‌المللی مشخص کرده‌اند؛ در تمام دنیا هیچ کشوری حق ندارد بیش از ۴۰ درصد از منابع آبهای تجدیدپذیر را استفاده کند؛ حال کشوری می‌خواهد این ۴۰ درصد را منتقل می‌کند، سدسازی انجام می‌دهد یا در جای دیگری مصرف کند اما آن ۶۰ درصد دیگر سهم طبیعت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست  تصریح کرد: مشکل ما در کشو ر این است که همه آب‌ها را در سدسازی مهار کردند و همان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه میزان ۴۰ درصد عرف بین‌المللی در کشور ما به ۱۱۰ درصد رسیده است.

کلانتری خاطرنشان کرد: سیاست ما در آینده این است که حق محیط زیست را از تمام منابع آبی کشور بگیریم و سهم آب طبیعت باید به آن برگردانده شود که در این راه همه باید دست به دست هم دهند.

وی با بیان اینکه محیط زیست کشور ما دچار آسیبهای زیادی شده است، گفت: در حال حاضر منابع آب، خاک، پوشش گیاهان و فرسایش خاک تخریب شده و برخی از این مشکلات نیز اصلاح‌پذیر نیست.

رئیس سازمان محیط زیست  درباره معضل ریزگردها و برنامه‌های پیش‌رو برای مهار آنها نیز گفت: ریزگردها دو منشاء‌داخلی و خارجی دارند که منشاء‌ خارجی با توجه به مشکلات کشور عراق به وجود آمده و امیدواریم با شکست‌های اخیر گروهک تروریستی داعش و حاکمیت دولت در عراق بتوان این مشکل را حل و فصل کرد.

خشک شدن تالابها و باتلاق‌های عراق و سوریه به خاطر سدسازی ترکیه

کلانتری افزود: بخش دیگری از مشکلات ریزگردهای کشور عراق ناشی از سدسازیهای کشور ترکیه بوده که باتلاقها و تالابهای کشور عراق و سوریه را خشک کرده است.

وی افزود: البته هنوز نمی‌دانیم ترکیه‌ای‌ها چقدر می‌خواهند حق‌آبه ارائه دهند؛ در حال حاضر حدود ۵۰۰ متر مکعب از فرات آب داده می شود.

رئیس سازمان محیط زیست  تصریح کرد: در داخل کشور هم باید منشاء‌ریزگردها را خشک کنیم؛ چهار نقطه در جنوب کشور تشخیص داده شده که به اندازه ۲۴ نقطه خارجی ریزگرد تولید می‌کند که در حال حاضر سازمان جنگل‌ها با کمک دولت در حال تثبیت آن است که در سه سال آینده انجام می‌گیرد.

کلانتری با بیان اینکه برخی تالابها و دریاچه‌های کشورمان در سالهای اخیر خشک شده‌ است، گفت: بسیاری از دریاچه‌ها و تالابها به دلیل برداشت زیاد آب و تبخیر دچار مشکلاتی شده‌اند که باید مشکل پیش آمده برای آنها را حل و فصل کرد تا کاهش ریزگردها و دغدغه‌های زیست‌محیطی را شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: سازمان محیط زیست باید سیاستگذار باشد و به کارهای پایش بپردازد تا مشکلات را به دستگاه‌های ذیربط و مردم انتقال دهد که البته در این زمینه از دانشگاه‌های کشور نیز کمک خواهیم گرفت و باید توسعه متوازن و پایدار را هم دنبال کنیم.

ادعاهای رئیس سازمان محیط زیست درباره تراریخته

رئیس سازمان محیط زیست  درباره موضع خود نسبت به محصولات تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) گفت: موضع سازمان محیط زیست باید مشخص باشد و حرف غیرعلمی و غیرمنطقی نباید بزنیم.

کلانتری عنوان کرد:‌ تولید محصولات تراریخته از ۳۰ سال پیش شروع شده و ۱۵ درصد تولیدات کشاورزی جهان نیز از این محصولات است.

وی افزود: متاسفانه و یا خوشبختانه ۷۰ درصد واردات خوراک دام و روغن‌های ما تراریخته است؛ یعنی مرغ، تخم‌مرغ، و روغن‌های نباتی حدود ۷۰ درصد تراریخته هستند.

رئیس سازمان محیط زیست  تصریح کرد: یک گروه از دوستان که کاری نداریم سیاسی هستند و یا کار علمی می‌کنند به شدت در مقابل این عمل قرار دارند و می‌گویند که تراریخته سرطان‌زا است و بدبختی به‌وجود می‌آورد در حالیکه هیچ جای دنیا ثابت نشده که اینها مضر است.

کلانتری توضیح داد: در حدود ۹ سال طول کشید که بیش از ۷۰ دانشگاه معتبر با بودجه‌ای معادل ۵۰۰ میلیون دلار در بیش از ۳۰ کشور دنیا تحقیق کردند که به اتفاق درباره مضر بودن و یا نبودن آن نتیجه منفی نگرفتند.

وی ادامه داد:‌ در داخل کشور ما نیز دو نفر یا یک انجمن، بدون منطق علمی می‌گوید محصولات تراریخته سرطان‌زا است؛ اگر سرطان‌زا است چرا اجازه می‌دهید این محصولات وارد شود؛ اگر سرطان‌زا است چرا بیش از همه کشورهای دنیا تراریخته استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست  تصریح کرد: چرا تحقیق یا تولید آزمایشی را می‌گویند نباید انجام شود؛ اتفاقاً بسیاری محصولات تراریخته برای حفظ محیط زیست است.

کلانتری اساسی‌ترین مشکل کشور را در مسائل زیست محیطی مسئله آب دانست و گفت: مسئله آب یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی است و سایر دغدغه‌های زیست محیطی در کشور ما فرع محسوب می‌شود.

راهکار کلانتری برای سالم شدن کیفیت هوا

وی افزود: به عنوان مثال هوای تهران را با دو روز تعطیلی می‌تـوانیم به روز سالم برگردانیم ولی اگر آبها تمام شود کشور دیگر آبی ندارد.

رئیس سازمان محیط زیست  تصریح کرد: باید توجه به توسعه پایدار مورد لحاظ قرار گیرد.

گفتنی است، محصولات دستکاری شده ژنتیکی یا همان تراریخته محصولاتی هستند که از انتقال یک یا چند ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به‌وجود می‌آید و تولید این دسته از محصولات تا به امروز بحثها و چالشهایی را در کشورهای مختلف جهان میان اساتید و صاحب‌نظران حوه بیوتکنولوژی در دو طیف مخالفان و موافقان این محصولات ایجاد کرده است به‌گونه‌ای که طرفداران این محصولات بدون درنظر گرفتن نتایج برخی از آزمایشات که عوارض مختلفی برای برخی از محصولات دستکاری شده ژنتیکی نشان می‌دهد، منتقدان را به فرار از تکنولوژی متهم می‌کنند و منتقدان نیز بر عوارض و مخاطرات محصولات تراریخته بر سلامت انسان و محیط زیست تأکید دارند و خواستار آگاهی عمومی درباره این نوع محصولات هستند.

انتهای پیام/

 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *