از اميد به بخشش فيفا تا پادرمياني اردوغان

ابهام در پايان داستان طارمي و ريزه اسپور

طارمي گران‌تر از آنچه تصور مي‌شد، براي پرسپوليس آب خورد. بازيکني که در قبال دو آقاي گلي، محروميت از دو پنجره نقل و انتقالات، جريمه نقدي ۷۹۰ هزار يورويي و محروميت چهار ماهه مهاجم سرخپوشان را به اين تيم تحميل کرد…

طارمي گران‌تر از آنچه تصور مي‌شد، براي پرسپوليس آب خورد. بازيکني که در قبال دو آقاي گلي، محروميت از دو پنجره نقل و انتقالات، جريمه نقدي ۷۹۰ هزار يورويي و محروميت چهار ماهه مهاجم سرخپوشان را به اين تيم تحميل کرد تا گرشاسبي در اولين گام بعد از جانشيني طاهري براي بستن اين پرونده قطور و سنگين راهي ترکيه شود. سفري که گفته مي‌شود خبرهاي خوبي براي پرسپوليس و هوادارانش دارد و شاید پای بزرگان سیاسی نیز به آن باز شود.
بعد از اينكه خمارلو، مدير روابط عمومي باشگاه پرسپوليس در آخرين روزهاي هفته گذشته از مثبت بودن روند مذاکرات هيئت پرسپوليسي‌اي که راهي ترکيه شده بودند خبر داده بود، حالا گرشاسبي مدير جديد سرخپوشان نيز وعده خبرهاي خوشي را به هواداران پرسپوليس مي‌دهد. از صحبت‌هاي او اين‌طور برمي‌آيد که مذاکرات به خوبي پيش رفته و هيئت پرسپوليسي که براي روشن شدن تکليف پرونده طارمي و حل و فصل آن راهي ترکيه شده، قرار است با دست پر بازگردد: «طي چهار روز گذشته، مذاکرات فشرده و سنگيني را با مسئولان و مديران باشگاه ريزه اسپور ترکيه داشتيم که خوشبختانه توانستيم به نتايج بسيار خوبي برسيم.» آنچه که گرشاسبي مي‌گويد، بي‌شباهت به وعده اميدوارکننده‌اي که چندي پيش سايت فدراسيون فوتبال بابت برگزاري ديدارهاي ايران و عربستان در ليگ قهرمانان داده بود، نيست. ماجرايي که اميدواري‌هاي زيادي را ايجاد کرد، اما به ناگاه همه رؤياها برباد رفت و طولي نکشيد که مشخص شد چيزي تغيير نکرده است!
توافقات اميدوارکننده غيررسمي
سرپرست باشگاه پرسپوليس مي‌گويد داستان حل مشکل پرسپوليس از روزي کليد خورد که رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه به ايران آمد و با درخواست وزير ورزش براي حل مشکل سرخپوشان مواجه شد: «اختلاف پرسپوليس با باشگاه ريزه اسپور در سفر رئيس‌جمهور اين کشور توسط وزير ورزش مطرح و مقرر شد براي رفع مشکل و اختلاف، پيگيري‌هاي لازم صورت گيرد و در راستاي همين جلسه، همراه با اعضاي کميته حقوقي و بين‌الملل به ترکيه سفر کرديم که اتفاقاً سفر و مذاکرات خوبي هم داشتيم.» با اين حال تجربه نشان داده روي حرف‌هاي اميدوارکننده مسئولان نمي‌توان تا زماني كه كار قطعي نشده، خيلي حساب کرد، اما ظاهراً قرار است پرسپوليس دست به جيب شود و جريمه ريزه اسپور را به حساب اين تيم واريز کند تا طرف ترکيه‌اي با ارسال مدارک لازم به دادگاه CAS، زمينه‌هاي لغو محروميت پرسپوليس توسط فيفا را فراهم کند.
ديدار با وکيل طارمي و سکوت خبري
محروميت چهار ماهه طارمي ۳۴ روز ديگر به پايان مي‌رسد، اما مي‌ماند مبلغي حدود ۸۰۰ هزار دلار که بايد به باشگاه ترکيه‌اي پرداخت شود، اگرچه پرسپوليس تنها ضامن پرداخت آن است، اما پرداختش به عهده خود طارمي است و شايد به همين دليل بود که صبح روز گذشته وکيل طارمي به ديدار گرشاسبي رفت. سرپرست پرسپوليس که با هيئت همراه براي کاهش جريمه اين باشگاه در قبال نقض قوانين بين‌المللي در انتقال طارمي از ريزه اسپور راهي ترکيه شده بود تا بتوانند تخفيفي بگيرند و گام مثبتي براي کاهش محروميت اين تيم از حضور در دو پنجره نقل و انتقالاتي ليگ برتر بردارد، صبح ديروز با وکيل طارمي به گفت‌وگو نشست تا مسئله را به طور کامل بررسي کند.
فيفا کوتاه مي‌آيد؟
اگرچه مسئولان پرسپوليس مهر سکوت به لب زده‌اند، اما اميدواري‌هايي در خصوص بخشش سرخپوشان توسط فيفا به وجود آمده که روزبه وثوق‌احمدي، رئيس کميته تعيين وضعيت بازيکنان فدراسيون فوتبال در مورد آن گفته است: «در خصوص شکستن رأي محروميت پرسپوليس از حضور در دو پنجره نقل‌و انتقالات پس از توافق با باشگاه ريزه‌اسپور، بايد منتظر رأي فيفا باشيم، چراکه در آيين‌نامه فيفا درباره اينکه اگر دو باشگاه با يکديگر توافق کنند چه اتفاقي مي‌افتد، نکته‌اي ذکر نشده است. اينکه فيفا توافق دو طرف را مي‌پذيرد و تخلف را ناديده مي‌گيرد يا رأي را نگه مي‌دارد، معلوم نيست و اينکه پرونده طارمي و پرسپوليس به دادگاه CAS رفته، شايد رأي اين دادگاه هم در مورد پرونده تأثيرگذار باشد، اما اينكه پادرمياني اردوغان در اين ماجرا نتيجه‌اي دارد يا نه، بايد گفت كه وقتي دو کشور در بالاترين سطح سياسي توافق کنند تا پرونده‌اي بسته شود، باشگاه‌ها هم ملزم به حل آن مي‌شوند. در اين بين تنها فيفا و رأي نهايي آن مي‌ماند.»
 کانال خبری شهرستان طرقبه شاندیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *